Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

29. apríla 2013

V Košiciach rušia školy, samospráva obnovila vozový parkKošická krajská samospráva obnovila časť svojho vozového parku a platí za ich údržbu, čo súvisí s prevádzkou úradu a bezpečnosťou zamestnancov. Štyri nové vozidlá Škoda Superb, ...Zdieľať
skola trieda KOŠICE 29. mája (WEBNOVINY) – Košická krajská samospráva obnovila časť svojho vozového parku a platí za ich údržbu, čo súvisí s prevádzkou úradu a bezpečnosťou zamestnancov.


Štyri nové vozidlá Škoda Superb, ktoré kúpili formou verejnej súťaže v elektronickej aukcii za 154 990 eur, nahradili staršie vozidlá, ktorých prevádzka práve pre opravy začala byť finančne náročná.

Hovorkyňa Košického samosprávneho kraja (KSK) Zuzana Bobríková tak reaguje na list učiteľa Vladimíra Crmoman zo Spojenej školy Novohradská v Bratislave agentúre SITA, v ktorom poukazuje na kúpu nových áut v Košiciach.

„Zatiaľ čo sa Košický samosprávny kraj už dva roky naplno venuje rušeniu škôl, ktorých je zriaďovateľom, učitelia v školách, čo ešte nezrušili, nepoznajú slovo odmeny alebo osobný príplatok. Každý deň sú zastrašovaní slovom – prepúšťanie. Papaláši samosprávneho kraja si nakupujú drahé autá a do ich servisu vrážajú tisícky eur,“ upozorňuje Crmoman.


Samospráva sa bráni

„Pán Crmoman účelovo spája veci a formuluje obvinenia, ktoré nemajú opodstatnenie. Jeho konštrukcie sú bez hlbšieho poznania faktov,“ konštatuje Bobríková.

Ako uviedla, pre predstaviteľov KSK a vedenie úradu slúžili do konca minulého roka dva automobily Audi A6 a dva automobily VW Passat. Boli zakúpené v roku 2006, pričom priemerne mal každý ku koncu minulého roka najazdených do 300 000 km.

Bobríková ďalej argumentuje, že racionalizácia siete škôl bola nevyhnutná a KSK s ňou začal podstatne skôr, ako sa na to odhodlali v ostatných krajoch. Nebolo to rozhodnutie jednoduché, ale jeho výsledky ukázali, že bolo rozumné a pragmatické.


Za redukciu škôl môže aj pokles počtu žiakov

„To, že ekonomická kríza už štvrtý rok silne dolieha na rozpočet krajskej samosprávy, pociťujú všetky rezorty, nielen školstvo,“ uviedla Bobríková. Doložila, že pod redukciu škôl sa podpísal aj veľký pokles počtu žiakov.

Zdôraznila, že financovanie školstva je prenesenou kompetenciou, kde kraj je len sprostredkovateľom finančného toku mzdových prostriedkov. Práve možnosť narábať voľnejšie s časťou týchto peňazí kraju umožňovala, aby vyrovnával rozdiely medzi jednotlivými školami.

Odmeňovanie pedagógov je v kompetencii riaditeľov škôl. V roku 2002 bolo na KSK delimitovaných 118 škôl a školských zariadení. Z toho bolo 102 stredných škôl a 16 školských zariadení. Súčasne je v kraji 72 škôl a školských zariadení s právnou subjektivitou v zriaďovateľskej pôsobnosti KSK.

Učitelia nespokojní so stavom školstva od začiatku roka hľadajú nevýhodné faktúry v rezorte školstva. Upozornili už na viaceré nákupy, vrátane áut pre Košický samosprávny kraj.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Pri pražskom Národnom divadle došlo k výbuchu
<< predchádzajúci článok
Pozvánka do Slovenského banského múzea – podujatia v mesiaci máj 2013