Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Radíme

21. októbra 2005

V kožuchu ako vo vlastnejPočasie nám pomaly ale isto pripomína, že si treba zadovážiť niečo teplé na zimu.Zdieľať
Možno premýšľate, čo vás najlepšie zohreje. Kabát, vetrovka alebo teplá kožená bunda? Už naše staré mamy vedeli, že na zimu je najteplejší kožuch. Samozrejme, ako inak, pravý... Sú ľudia, ktorí by si na seba ani iný neobliekli. Ale na druhej strane čoraz viac pribúda tých, čo odmietajú nosiť kožušinu zo zvieraťa. Existuje aj stredná cesta: Ak kožuch, tak pravý, ale iba jeden! Výčitky by ste vraj mali mať až vtedy, ak máte kožuchov plnú skriňu.
Otázky svedomia a vkusu zrejme každý rieši podľa svojho svetonázoru. No ak sa už rozhodnete pre kúpu kožucha alebo chcete prevetrať ten starý, čo celé leto visel v skrini, poradíme vám. Keďže výrobky z prírodných usní a kožušín nie sú najlacnejšie a nekupujú sa len na jednu sezónu, mali by ste ich kupovať uvážlivo. Nestačí len vyskúšať, či vám kožuch „padne“, ale všímajte si aj to, ako je označený. Mali by ste na ňom násjť nasledujúce údaje:
- výrobca, prípadne dovozca a dodávateľ,
- trieda kvality,
- spôsob údržby - formou grafických symbolov.
Všetky údaje okrem symbolov môžu byť vyznačené na papierovej visačke. Symboly údržby či ošetrovania však musia byť uvedené na etikete, ktorá je pevne a trvale pripojená k výrobku. Spôsob údržby by mal byť označený grafickými symbolmi, známymi a používanými na textilnom tovare, ktoré sú doplnené o symbol určujúci špeciálnu kožušnícku údržbu, tzv. tríbenie. Jeho grafické znázornenie predstavuje obdĺžnik s bodkami vo vnútri. Informácie musia byť vyznačené na trvalej etikete, pripevnenej či prišitej na viditeľnom mieste rubovej strany každého výrobku, spravidla v bočných švoch. Nemalú vypovedaciu hodnotu o vlastnostiach výrobkov má popri označenej triede kvality aj údaj o druhu usne a kožušiny, z ktorej je výrobok zhotovený, napríklad králičina, líška, pes a pod. Poctiví výrobcovia ho označia na visačkách. Pri kúpe kožucha nezabúdajte na to, že aj správne označenie tovaru je jednou z vizitiek seriózneho výrobcu či dovozcu!

Je lepšia umelina?
Výhody:
1. Môžete si vybrať akúkoľvek farbu, dĺžku srsti, štruktúru srsti, dokonca takú, ktorá by sa v prírode nikdy nevyskytla.
2. Je ľahšia a ľahšie sa udržuje.
3. Jej výroba sa nespája so zabíjaním a s trápením zvierat.
Nevýhody:
1. Mnohí zákazníci tvrdia, že umelá koža nezohreje tak, ako pravá kožušina.

S velúrom opatrne!
n Na začiatku užívania výrobkov z velúru, respektíve z nubuku sa môžu uvoľňovať zvyšky brúsneho prachu. Neznamená to púšťanie farby.
n Pod výrobkom z velúru a nubuku nenoste spočiatku svetlý odev, čiže blúzky, košele, pulóvre
n Stopy po dažďových kvapkách, prípadne snehu a zlepené velúrové vlásky po dokonalom vysušení vykefujte všetkými smermi mäkkou krepovou kefkou, čím odstránite aj prach.
n Silne znečistené miesta okolo vreciek, rukávov a goliera je možné vyčistiť mäkkou krepovou kefkou alebo pregumovať gumou na kožu.n Na začiatku užívania výrobkov z velúru, respektíve z nubuku sa môžu uvoľňovať zvyšky brúsneho prachu. Neznamená to púšťanie farby.
n Pod výrobkom z velúru a nubuku nenoste spočiatku svetlý odev, čiže blúzky, košele, pulóvre
n Stopy po dažďových kvapkách, prípadne snehu a zlepené velúrové vlásky po dokonalom vysušení vykefujte všetkými smermi mäkkou krepovou kefkou, čím odstránite aj prach.
n Silne znečistené miesta okolo vreciek, rukávov a goliera je možné vyčistiť mäkkou krepovou kefkou alebo pregumovať gumou na kožu.

V skrini im doprajte priestor

Useň sa ako prírodný materiál vyznačuje charakteristickými znakmi, ako sú farebné rozdiely, drobné jazvy, škrabance, vrásky, mnohotvárnosť lícovej kresby a pod. Všetky tieto znaky zdôrazňujú prírodný charakter usne, podčiarkujú jej autentickosť. Na základe svojej jedinečnosti si každý druh usne vyžaduje individuálne ošetrovanie, a to v závislosti od spôsobu spracovania materiálu i samotného účelu použitia. Pri nosení výrobkov z kože a kožušín treba dbať, aby sa zabránilo dlhodobému pôsobeniu dažďa a snehu, silnému znečisteniu, zamasteniu, poškriabaniu líca usne, respektíve násilnému zatrhnutiu. Dôležité je preto riadiť sa návodmi na ošetrenie, ktoré sú prikladané k výrobkom a podľa symbolov na ošetrovanie, uvedených na etikete všitej vo výrobku.

Zásady, ktoré treba dodržiavať
- Mokrý výrobok z kože, respektíve z kožušín, sušte voľne zavesený na tvarovanom ramienku pri izbovej teplote. Nikdy ho nesušte na slnku alebo pri tepelnom zdroji!
- Na odstránenie nečistôt nepoužívajte chemické rozpúšťadlá ani riedidlá, ako sú benzín, acetón a pod.
- Chráňte výrobok pred priamym dlhodobým vystavením svetlu, môže tým utrpieť jeho farba. Pri bežnom nosení slnečné svetlo neškodí.
- V prípade, že výrobok potrebujete odložiť na dlhší čas, je vhodné ho vložiť do vzdušného textilného obalu. Výrobky odkladajte zapnuté na tvarovaných ramienkach. Nezabúdajte, že pri uložení potrebujú dostatočný priestor, aby neutrpela ich forma.

Kožušina je...
- prírodný materiál, ktorý sa vyznačuje vysokými úžitkovými vlastnosťami. Ide o vyčinenú kožku zvierat, prevažne cicavcov. Názov kožušina označuje materiál, ktorý sa používa na nosenie vlasom navrch, preto je aj činenie prispôsobené tomuto využitiu. Významnou fyzikálnou vlastnosťou kožušiny je to, že prebytočné teplo odvádza mimo kožušiny, ale neprepustí chlad. Kožušina sa považuje za najstarší odev človeka a okrem svojich estetických vlastností má mnoho užívateľských výhod.

Velúr je...
- vyčinená kožušina špeciálne upravená tak, že sa nosí vlasom donútra a na lícnej strane je remeň kožušiny špeciálne upravený tzv. velúrovaním. Kožuchy vyrobené z tohto materiálu sa laicky nazývajú aj semišové alebo slovenské kožuchy.

Koža je...
- laický výraz pre usňový materiál, čo je vyčinená kožka prevažne cicavcov, zbavená pri činení vlasu. Usne sa používajú nielen na výrobu odevov, ale aj na výrobu obuvi, koženej galantérie atď. Povrchovou úpravou a spracovaním remeňa sú usne vytvorené v bohatom množstve druhov.

„Natur“, čiže prírodná
koženka, je...
- najnovší spôsob, ako šikovne presvedčiť zákazníka o tom, že koženka, ktorú vidí, je skutočne pravá koža! Ide o drvený usňový odpad, spájaný pojivom, ktoré z tohto materiálu vytvára metráž. Rozdiel medzi kožou a koženkou sa dá prirovnať k rozdielu medzi drevom a drevotrieskou. Takúto koženku v niektorých krajinách vyhlasujú za kožu, niekde dokonca za recyklovanú kožu. Má však oveľa horšie fyzikálne a chemické vlastnosti ako skutočná useň.

Hlavolam aj pre odborníkov
Aj odborník v niektorých prípadoch nemôže bez chemických rozborov určiť, či je výrobok vyrobený z vysokokvalitnej koženky alebo z nekvalitnej kože. Kvalitné koženky totiž v niektorých ohľadoch predčia svojou zdanlivou kvalitou aj menej kvalitné kože. Pre posúdenie výrobkov je lepšie obrátiť sa na odborníkov, ktorí aj jediným pohľadom dobre určia, či ide o kožu alebo o koženku. Usúdia tak na základe technológie spracovania, spôsobu šitia a vypracovania detailov.


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Kohn 21.10.2005
<< predchádzajúci článok
Babylonom znela spoločná reč bubnov

V kožuchu ako vo vlastnej - diskusné fórum čitateľov