Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

21. októbra 2005

Babylonom znela spoločná reč bubnovO tom, akú silu majú bubny, činely a všemožné perkusie, presviedčali divákov v stredu večer hudobníci na štvrtom ročníku bubeníckej šou Zlet bubeníkov.Zdieľať
  Bratislavský Babylon klub mal od nátresku ďaleko, poloprázdna sála však nikomu neprekážala. Hudobníci na pódiu dokázali vyplniť medzery v priestore obrovskou energiou a silou rytmu.
Prvý ročník projektu vznikol v roku 2002 z iniciatívy českého avantgardného hudobníka Pavla Fajta. Jeho cieľom bolo dostať na pódium popredných českých a zahraničných bubeníkov a perkusionistov. Spojiť muzikantov odlišných žánrov, etnických koreňov a rôzneho cítenia a vytvoriť unikátny koncert z výhradne rytmických nástrojov.
Zámer sa s veľkým úspechom podarilo naplniť už po štvrtý raz. Zostava hráčov sa každoročne obmieňa, tento rok sa na scéne stretli hudobníci z českých kapiel Buty, Tata Bojs, Tam-Tam Orchestra či Lucie - Miloš Vacík, Alan Vitouš, Tereza Petrášová, David Koller, Milan Nytra, Miloš Dvořáček a otec projektu Pavel Fajt. Zahraničnú časť zastupoval Elvis Kititi pôvodom z Konga a americký perkusionista Hearn Gadbois, špecializujúci sa na ázijské nástroje. Vystúpeniam predchádzal týždenný tvorivý pobyt, počas ktorého vznikala výsledná kompozícia. Zlet bubeníkov je v našich končinách unikátnym projektom. Festival spojil rytmy piatich kontinentov do výbušného celku. V Babylone zazneli jednou rečou skoro dve tony nástrojov - bicích súprav, etnických bubnov, perkusií a elektroniky. Miešali sa latinské, africké, ázijské rytmy a bubny, výsledkom bola fascinujúca zmes kultúr a číra radosť z hudby na pódiu aj pod ním.  

(uwe)


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V kožuchu ako vo vlastnej
<< predchádzajúci článok
Nocadeň na chvíľu aziatmi

Babylonom znela spoločná reč bubnov - diskusné fórum čitateľov