Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

12. júna 2010

V Krásne nad Kysucou je volebný okrsok v krčmeV najmladšom slovenskom meste Krásne nad Kysucou dnes voliči prvýkrát volia aj v krčme. Ľudia tak nechodia dnes v časti Zákysučie do krčmy na pivo, ale odovzdať svoj ...Zdieľať
volby Foto: SITA/Martin Havran KRÁSNO NAD KYSUCOU 12. júna (WEBNOVINY) – V najmladšom slovenskom meste Krásne nad Kysucou dnes voliči prvýkrát volia aj v krčme. Ľudia tak nechodia dnes v časti Zákysučie do krčmy na pivo, ale odovzdať svoj volebný hlas. „Zriadiť volebný okrsok v krčme sme sa rozhodli, aby ľudia nemuseli chodiť voliť viac ako 1,5 kilometra do ľudovej školy umenia, kde v minulosti býval zriadený okrsok. Krčma je z tohto dôvodu dnes zatvorená,“ povedal dnes pre agentúru SITA primátor mesta Jozef Grapa.


V Krásne nad Kysucou je približne 5360 voličov, ktorí môžu voliť v šiestich okrskoch. Do nového okrsku v Zákysučí patrí 530 voličov. „Blízkosť okrsku sa odrazila aj na volebnej účasti,“ dodal Grapa.

V obciach na Záhorí chodia k urnám starší, v mestách mladší

V obciach na Záhorí chodia počas dnešných parlamentných volieb k urnám skôr starší voliči, v mestách volia skôr mladšie generácie. Pre agentúru SITA to potvrdili predsedovia okrskových volebných komisií. Podľa nich je o voľby značný záujem, v niektorých okrskoch dosiahla doobeda účasť vyše 30 percent. Tá by sa mala v podvečerných hodinách ešte zvýšiť. Momentálne chodí do volebných miestností menej občanov, problém robí najmä horúce počasie. "Jediný problém je to teplo, inak sú voľby pokojné a bez problémov," zhrnula za viacero okrskov predsedníčka okrskovej volebnej komisie v Lábe Mária Vavrincová. Mnohé okrskové komisie potvrdili, že najväčší nápor zaznamenali najmä ráno, kedy voliči dokonca stáli v radoch.

V okrsku v Lábe zatiaľ odvolilo vyše 26 percent voličov, ktorí patria prevažne k starším ročníkom. Mierny útlm okolo obeda by mal postupne vystriedať nárast počtu voličov, Vavrincová predpokladá, že to bude najmä v podvečerných hodinách. "Viete, koľko je hodín? Mladí ľudia sa teraz len zobúdzajú," zhodnotil situáciu okolo obeda predseda okrskovej volebnej komisie v Plaveckom Štvrtku Alexander Breza. V Zohore si čas na voľby našli doteraz skôr mladšie a stredné generácie. Predseda okrskovej komisie Emil Malý odhaduje, že účasť by mohla do večera dosiahnuť aj 60 až 80 percent. Vysokú účasť najmä mladých voličov a prvovoličov potvrdila predsedníčka okrskovej volebnej komisie v Stupave Ľudmila Jánošová. K tým, čo si "splnili občiansku povinnosť" patria podľa nej aj dvaja z približne 130 bezdomovcov. Doobeda si cestu na volebný okrskoch našli aj miestni svadobčania.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Irán chce začať stavať závod na obohacovanie uránu
<< predchádzajúci článok
Prvovoliči v Trnave majú o voľby záujem

V Krásne nad Kysucou je volebný okrsok v krčme - diskusné fórum čitateľov