Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

20. mája 2020

V Maďarsku zakázali úradnú zmenu pohlavia transexuálom, Fidesz čelí kritikeMaďarskí poslanci v utorok schválili legislatívu, ktorá zakazuje právne uznanie transrodových občanov. Novela zákona o matrikách, ktorú schválili zväčša poslanci stranyZdieľať
gettyimages 926621578 676x451 20.5.2020  - Maďarskí poslanci v utorok schválili legislatívu, ktorá zakazuje právne uznanie transrodových občanov. Novela zákona o matrikách, ktorú schválili zväčša poslanci strany Fidesz premiéra Viktora Orbána, bráni transrodovým a intersexuálnym osobám úradne si zmeniť pohlavie zodpovedajúce ich rodovej identite.

Platí pohlavie pri narodeníNávrh zákona mení na úradných dokumentoch kategóriu "pohlavie" na "pohlavie pri narodení", ktorá je definovaná ako "biologické pohlavie určené primárnymi pohlavnými charakteristikami a chromozómami". Po určení sa pohlavie už v tejto kategórii nedá zmeniť.

Novela zákona bola súčasťou veľkého legislatívneho balíčka, ktorý predložil parlamentu vicepremiér a predseda Kresťanskodemokratickej ľudovej strany Zsolt Semjén.

Legislatíva sa stala terčom kritiky


"Vzhľadom na to, že úplná zmena biologického pohlavia nie je možná, je potrebné v zákone konštatovať, že ho nie je možné zmeniť ani v matrike," uvádza sa v sprievodnom vysvetlení novely.

Legislatíva sa stretla s ostrou kritikou zo strany ľudskoprávnych skupín, ktoré žiadajú maďarského prezidenta, aby novelu nepodpisoval a poslal ju na ústavný súd.

Obavy o novele vyjadrili napríklad aj Európsky parlament, Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva, komisárka Rady Európy pre ľudské práva či Maďarská psychologická spoločnosť.


Zdroj: Webnoviny.sk - V Maďarsku zakázali úradnú zmenu pohlavia transexuálom, Fidesz čelí kritike © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Zdrogovaný vodič unikal policajnej hliadke, ostatní šoféri sa mu museli vyhýbať, aby zabránili čelnej zrážke (foto)
<< predchádzajúci článok
Bratislavčan prevážal obrovské množstvo anabolík, hrozí mu až dvanásť rokov za mrežami

V Maďarsku zakázali úradnú zmenu pohlavia transexuálom, Fidesz čelí kritike - diskusné fórum čitateľov