Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

03. augusta 2020

V Notre-Dame začali s čistením obrovského organu, rozoznieť by sa opäť mohol približne o štyri rokyV parížskej katedrále Notre-Dame začali v pondelok rozoberať organ, ktorý prežil minuloročný požiar. Rozmontovanie, čistenie a opätovné zloženie hudobného nástroja bude podľa odhadov trvať takmer štyri ...Zdieľať
france_notre_dame_05237 991a29a7cd004d09b1b5df56e1a769e8 676x451 3.8.2020  - V parížskej katedrále Notre-Dame začali v pondelok rozoberať organ, ktorý prežil minuloročný požiar. Rozmontovanie, čistenie a opätovné zloženie hudobného nástroja bude podľa odhadov trvať takmer štyri roky.
Samotné naladenie môže zabrať zhruba šesť mesiacov. Krásny zvuk organu by sa tak mohol opäť ozvať v katedrále najskôr v roku 2024. "Je to pravdepodobne ten najkrajší organ na svete," vyjadril sa Johann Vexo, ktorý hral na nástroj, keď 15. apríla 2019 budovu pohltili plamene.

Špeciálne čistenie


Odborníkov teraz čaká čistenie osemtisíc píšťal od toxického oloveného prachu. I keď nástroj pri požiari, našťastie, nezhorel, poškodili ho aj minuloročné vysoké letné teploty.

Experti začali v pondelok rozoberať klávesy a následne sa zamerajú na píšťaly. Tento proces by mal trvať do konca roka. Všetky kusy uložia do špeciálnych kontajnerov prichystaných v katedrále, kde vykonajú aj samotné čistiace práce.

Smútok a trpezlivosť


Šéfom rekonštrukcie budovy je generál francúzskej armády Jean-Louis Georgelin, podľa ktorého sa organ z roku 1733 opäť ozve 16. apríla 2024. Organista Vexo sa tohto dňa už teraz nemôže dočkať.

"Spolu s kolegami sme veľmi smutní a vieme, že počas týchto niekoľkých rokov budeme musieť byť veľmi trpezliví," povedal v pondelok pre agentúru The Associated Press pred katedrálou.

Všetci zároveň dúfajú, že obnovený organ bude znieť tak ako predtým. "Čakáme na deň, keď katedrálu opäť otvoria," uzavrel.


Zdroj: Webnoviny.sk - V Notre-Dame začali s čistením obrovského organu, rozoznieť by sa opäť mohol približne o štyri roky © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
William English zomrel vo veku 91 rokov, bol spoluvynálezcom počítačovej myši
<< predchádzajúci článok
V ugandskej rezervácií sa narodilo vzácne mláďa nosorožca tuponosého južného

V Notre-Dame začali s čistením obrovského organu, rozoznieť by sa opäť mohol približne o štyri roky - diskusné fórum čitateľov