Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

06. novembra 2006

V otázke trestu smrti pre Saddáma je svet rozdelený



Reakcie na vynesený rozsudok trestu smrti pre bývalého irackého diktátora Saddáma Husajna sa rôznia. Niekoľko svetových lídrov označilo vynesenie ortieľu smrti nad bývalým diktátorom za ...



Zdieľať

BRATISLAVA 6. novembra (WEBNOVINY) - Reakcie na vynesený rozsudok trestu smrti pre bývalého irackého diktátora Saddáma Husajna sa rôznia. Niekoľko svetových lídrov označilo vynesenie ortieľu smrti nad bývalým diktátorom za medzník v budovaní irackej demokracie, iní sa vyjadrili proti trestu smrti vo všeobecnosti, a preto odmietajú i Saddámovu popravu. Bývalého irackého prezidenta Saddáma Husajna odsúdil v nedeľu Najvyšší tribunál na trest smrti obesením. Päťčlenná porota sudcov ho uznala vinným zo spoluúčasti na vyvraždení 148 šiitských obyvateľov dediny Dudžaíl, ktoré malo byť odvetou za pokus o atentát na jeho osobu v 80. rokoch minulého storočia.

Saddámovi právnici sú rozhodnutí odvolať sa proti "politickému" rozsudku irackého súdu. "Hoci moja skúsenosť s týmto súdom nie je dobrá a odvolanie je zbytočné, pretože tento súd je politický, napriek tomu sa odvoláme," uviedol hlavný Saddámov obhajca Chálil al-Dulajmí. Podľa al-Dulajmího súd odmietol zobrať do úvahy argumenty obhajoby, čím iba ukázal svoju stopercentnú politickú motiváciu. Podľa Saddámovho obhajcu je iracký Najvyšší tribunál pod vplyvom "amerických milícií". Oddnes má súd desať dní na to, aby svoje rozhodnutie o treste smrti pre Saddáma podal na odvolací výbor. Dvadsať dní po vypršaní desaťdňovej lehoty bude prípad zapečatený a výbor vysloví konečný verdikt, ktorý je záväzný. Ak i odvolací výbor potvrdí verdikt Najvyššieho tribunálu, Saddáma popravia do tridsiatich dní. Už teraz zaznievajú hlasy z irackých najvyšších kruhov, aby sudcovia nemárnili čas a rozhodli v čo najkratšom čase.

Terry Davis, generálny tajomník Rady Európy, sa v pondelok vyslovil proti poprave bývalého irackého diktátora. "Husajn bol nemilosrdným diktátorom, no jeho poprava neposlúži ničomu a bola by chybou,“ vyhlásil šéf najstaršej paneurópskej organizácie. Irak podľa Davisa potrebuje spravodlivosť, a nie trest. "Husajn je zločinec, nedovoľme mu, aby sa stal martýrom,“ zhrnul Davis v komuniké zaslanom médiám. Rada Európy považuje zrušenie trestu smrti na celom svete za jednu zo svojich priorít.

Proti poprave sa rázne postavilo i Taliansko. Podľa talianskeho ministra zahraničných vecí Massima D'Alemu je poprava Saddáma Husajna "neprijateľná" a mohla by Irak uvrhnúť do "skutočnej občianskej vojny". Britský premiér Tony Blair sa v pondelok vyslovil proti trestu smrti, avšak na priamu otázku, či je aj proti poprave Saddáma Husajna, odmietol odpovedať. Počas svojej pravidelnej tlačovej konferencie Blair pripomenul, že Británia je všeobecne proti trestu smrti, či "už ide o Saddáma alebo niekoho iného". Podľa Blaira proces so Saddámom "dal šancu opäť uvidieť, aká bola minulosť Iraku, brutalitu, tyraniu, vojny a tisícky ľudí, ktoré dal popraviť".

Podľa austrálskeho premiéra Johna Howarda je rozsudok znakom nádeje pre demokraciu v Iraku. "Celý priebeh súdneho pojednávania je znakom demokratickej nádeje a som presvedčený, že svet by to mal takto vidieť," povedal Howard. Ďalej skonštatoval, že je proti trestu smrti, ale nemôže riadiť, čo robí iná krajina. Novozélandská premiérka Helen Clarková v pondelok vyhlásila, že odsúdenie Saddáma Husajna na trest smrti je primerané, ale neželá si, aby trest vykonali.

V otázke trestu smrti pre Saddáma bola rozdelená i európska tlač .Viaceré denníky kritizovali v pondelok priebeh súdneho procesu a vyzývali na zmiernenie trestu. Teheránska tlač v pondelok oslavovala rozsudok, zároveň však odsúdila Spojené štáty americké, že zabránili tomu, aby bol Saddám súdený za svoje zločiny voči Iránu.

SITA/AP/AFP


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Premiérka nesúhlasí s popravením Saddáma Husajna (6. 11. 2006)
 Francúzska tlač kritizuje proces a trest pre Saddáma (6. 11. 2006)
 Súd odsúdil Saddáma na trest smrti obesením (5. 11. 2006)
 Iracký premiér privítal vynesenie rozsudku smrti nad Saddámom (5. 11. 2006)
 Trhali im kožu z tela (22. 12. 2005)



nasledujúci článok >>
Podľa Fica je silná tá strana, ktorá má komunálnych zástupcov
<< predchádzajúci článok
Zidane podporí aktivitu nositeľa Nobelovej ceny za mier