Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

12. septembra 2005

V skratkeŽiadajú zlepšiť dodávky, Maďarsko zníži spotrebnú daň, Prioritou je diaľnica, Vzrástol odbyt áut, Stratová NBS, Nový investor do NitryZdieľať
  Žiadajú zlepšiť dodávky
Ministri financií EÚ vyzvali na svojom rokovaní v anglickom Manchestri krajiny ťažiace ropu a ropné koncerny, aby zlepšili dodávky tejto strategickej suroviny na svetový trh. Cena ropy v poslednom čase stúpla na úroveň, ktorá ohrozuje rast svetovej ekonomiky. V záverečnom písomnom vyhlásení ministri uviedli, že chcú vidieť viac úsilia v USA, zameraného na zníženie spotreby ropy, ktorej je Amerika najväčším spotrebiteľom na svete.

Maďarsko zníži spotrebnú daň
Maďarský premiér Ferenc Gyurcsany uviedol, že jeho vláda urýchli realizáciu zámeru znížiť daň z pridanej hodnoty (DPH) na pohonné látky. Benzín sa v Maďarsku predáva po 300 HUF za liter, čo je takmer 47 Sk, a po úprave dane by mala jeho cena klesnúť o 10 až 12 HUF. Maďarská vláda už pred časom informovala, že plánuje znížiť najvyššiu sadzbu DPH z 25 na 20 % s účinnosťou od 1. januára budúceho roku. Gyurcsany však uviedol, že v prípade pohonných látok sa toto opatrenie urobí skôr po tom ako ho schváli parlament.

Prioritou je diaľnica
Podľa podnikateľského plánu Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) 2005 jej prioritou je dostavba diaľnice Bratislava - Žilina v roku 2006 a dokončenie diaľničného prepojenia Bratislavy a Košíc v roku 2010. Generálny riaditeľ spoločnosti Dušan Faktor uviedol, že splnenie týchto priorít je reálne a tohtoročné finančné prostriedky na dopravné projekty sú vyššie ako vlani. Kým NDS v roku 2004 hospodárila so sumou 9 miliárd Sk, v roku 2005 podľa Faktora to bude dvojnásobne vyšší balík.

Vzrástol odbyt áut
Výrobcovia áut očakávajú napriek vysokým cenám benzínu silné oživenie trhu v západnej Európe. Odbyt osobných áut v auguste vzrástol
o 8 % na 838-tisíc kusov). Napriek cenám pohonných látok, ktoré sú na rekordnej úrovni, bol z hľadiska predaja najsilnejší august za posledné 4 roky. Prispeli k tomu mnohé nové modely, ako aj postupne oživujúci súkromný dopyt v niektorých krajinách. Napríklad Taliansko zaznamenalo rast o 13 % a Nemecko o 12 %.

Stratová NBS
Národná banka Slovenska (NBS) zaznamenala ku koncu augusta kumulovaný zisk na úrovni 13 mld Sk. Ku koncu júla pritom centrálna banka evidovala zisk 18,8 mld Sk, v samotnom auguste tak vykázala stratu vo výške 5,8 mld Sk. Najväčší vplyv na vývoj hospodárskeho výsledku malo posilňovanie výmenného kurzu slovenskej koruny voči euru a americkému doláru. Oproti júlu posilnila slovenská koruna voči euru o 0,88 % a voči americkej mene o 2,11 %.

Nový investor do Nitry
Mesto Nitra má v súčasnosti pripravených 180 hektárov pozemkov v priemyselnom parku Sever, ktoré môže ponúknuť investorom. Prvým bude firma Visteon, ktorá sa zaoberá výrobou komponentov pre automobily. V novom závode nájde prácu približne 400 ľudí. Firma plánuje rozbehnúť výrobu začiatkom budúceho roka. Záujem o výstavbu závodu v Nitre potvrdila i dánska spoločnosť Carnitech/Marel, ktorá sa zaviazala do konca leta budúceho roka vybudovať prevádzku, v ktorej zamestná 250 až 300 zamestnancov.  

(Zmateriálov TASR, SITA)


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Boj reťazcov na ostrie noža
<< predchádzajúci článok
Nákladná železničná doprava zlacnie

V skratke - diskusné fórum čitateľov