Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

12. septembra 2005

Nákladná železničná doprava zlacnieDo konca roka klesnú poplatky za využívanie železničnej dopravnej cesty, a naopak, zdražie cestná nákladná doprava.Zdieľať
  „U nás je druhý najdrahší poplatok v Európe za využívanie železničnej dopravnej cesty. Od prvého októbra tohto roku začne však fungovať Dráhový regulačný úrad, ktorý bude mať za úlohu znížiť poplatok za železničnú dopravnú cestu ešte do konca roka,“ konštatoval minister dopravy Pavol Prokopovič.
Odmietol konkretizovať o koľko percent poplatok klesne, ale podľa neho pôjde o výrazné zníženie.
Zlacnenie nákladnej železničnej dopravy pôjde podľa Prokopoviča na úkor cestnej nákladnej dopravy.
„Od 1. júla budúceho roka zavedieme elektronické spoplatňovanie diaľnic pre nákladnú dopravu a cena bude 4 Sk na kilometer. Od budúceho roka zdražejú pre nákladnú dopravu aj diaľničné nálepky,“ spresnil minister.
Avizoval tiež rapídne zdraženie jednodňových diaľničných nálepiek pre nákladnú dopravu nad 12 ton z terajších 300 až na 800 Sk.
Podľa názoru ministra dopravy bola chyba, že Slovensko prestalo vážiť kamióny, ktoré ničia naše cesty. Informoval, že Národná diaľničná spoločnosť pripravuje podobný systém, ako funguje v Rakúsku.
Na diaľniciach v budúcnosti pribudnú špeciálne centrá, kde sa budú kamióny nielen vážiť, ale v súčinnosti s políciou sa bude kontrolovať aj celkový technický stav vozidiel. Za zistené nedostatky budú vodiči dostávať vysoké pokuty.
(SITA, Bratislava)

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V skratke
<< predchádzajúci článok
Dovolenky na Slovensku sa slabo propagujú

Nákladná železničná doprava zlacnie - diskusné fórum čitateľov