Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

08. mája 2021

V Taliansku objavili 2000-ročnú mramorovú hlavu prvého rímskeho cisáraHlava s výškou 35 centimetrov sa datuje medzi roky 20 pred n.l. a 10 n.l., uviedla Maria Diletta Colombová, archeologička z regionálneho oddelenia zmieneného rezortu.Zdieľať
hlava vykopávka

Mramorovú hlavu prvého rímskeho cisára Augusta, starú 2000 rokov, objavili v meste Isernia ležiacom v regióne Molise na juhu Talianska. Informovala o tom televízia CNN.


Archeológ Francesco Giancola učinil tento ojedinelý objav počas renovačných prác na stredovekom múre, ktorý sa zrútil následkom silných dažďov v roku 2013.

Giancola dozeral na tieto práce z poverenia obce Isernia, ale taký závažný nález neočakával, uviedol vo štvrtok pre stanicu CNN. Po objavení hlavy okamžite kontaktoval príslušné úrady, starostu a talianske ministerstvo pre kultúrne dedičstvo.

Hlava s výškou 35 centimetrov sa datuje medzi roky 20 pred n.l. a 10 n.l., uviedla Maria Diletta Colombová, archeologička z regionálneho oddelenia zmieneného rezortu.

Hlava sa pravdepodobne oddelila od sochy, ktorá mala výšku viac ako dva metre, spresnila Colombová. Fragment je vyrobený z rovnakého lunigianského mramoru, aký používal taliansky renesančný umelec Michelangelo, a stvárňuje mladého Octavia Augusta, ktorý sa stal v roku 27 pred n.l. prvým cisárom Rímskej ríše. Za svojej dlhoročnej vlády vybudoval rozsiahle impérium, ktoré sa rozprestieralo od Britských ostrovov až po Egypt. Zomrel v roku 14 n.l.

Nález momentálne študujú experti, následne má byť vystavený v miestnom múzeu so zámerom prilákať viac turistov. Iserniu, v rímskej dobe známu pod názvom Aesernia, obývali v staroveku samnitské kmene.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Štátne divadlo Košice oslávi tohtoročný Európsky deň opery výnimočne
<< predchádzajúci článok
NASA zachytila zvuk vrtuľníka počas jeho preletu marťanskou atmosférou

V Taliansku objavili 2000-ročnú mramorovú hlavu prvého rímskeho cisára - diskusné fórum čitateľov