Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

29. mája 2011

V Tatrách budú monitorovať aktivity rysa a vlkaProjekt na zachovanie rysa ostrovida a vlka dravého ako súčasť snahy o udržanie biodiverzity vo Vysokých Tatrách predstavili Slovenské Elektrárne a Správa TANAP-u pri príležitosti ...Zdieľať
lomnicke sedlo TatryFoto: SITA BRATISLAVA 29. mája (WEBNOVINY) - Projekt na zachovanie rysa ostrovida a vlka dravého ako súčasť snahy o udržanie biodiverzity vo Vysokých Tatrách predstavili Slovenské Elektrárne a Správa TANAP-u pri príležitosti Európskeho dňa národných parkov. Počas monitorovania a zisťovania početnosti týchto vzácnych druhov na území Tatranského národného parku budú sledovať ich migráciu prostredníctvom vytvoreného systému na zistenie veľkosti domovských okrskov, dennej a nočnej aktivity. Zároveň budú skúmať veľkosť populácie a reprodukcie, ale aj zhodnocovať škody, spôsobené na hospodárskych zvieratách a zabezpečovanie ich kompenzácie. "Cieľom výskumu je získanie potrebných údajov o týchto druhoch, ktoré prispejú k zlepšeniu ich ochrany a zachovaniu v prírode," konštatovala hovorkyňa Slovenských elektrární Jana Burdová.

Slovenské elektrárne v spolupráci so Slovenskou technickou univerzitou v Bratislave, Klubom slovenských turistov (KST) James a majiteľom Chaty pri Zelenom plese iniciovali vypracovanie štúdie možnej rekonštrukcie malej vodnej elektrárne. Tá sa nachádza 200 metrov od chaty. V súčasnosti sa na výrobu elektriny využíva 9-kilowattový diesel agregát. Výsledky štúdie vytvoria základ pre hľadanie možností a určenie postupu na využitie zelenej alternatívy na pokrytie spotreby elektriny pri prevádzke chaty. Túto chatu, tzv. Brnčalku, vyhľadávajú ju turisti, cyklisti, horolezci i lyžiari pre mimoriadne dobré terénne podmienky pre šport. História chaty siaha do roku 1876, kedy na Rakúskej poľane vznikla aj prvá útulňa, Egidova chata. Po jej vyhorení v roku 1897 postavili na severnom brehu novú, Fridrichovu chatu, z ktorej prístavbami povojnovými prestavbami vznikol dnešný objekt. Chata po roku 1950 niesla meno Alberta Brnčala, profesora telesnej výchovy, odchovanca spolku tatranských horolezcov IAMES, ktorý 1. augusta 1950 ako horolezecký inštruktor zahynul pod Jastrabím sedlom v Malej Zmrzlej doline. V súčasnosti sa nazýva Chata pri Zelenom plese a patrí k najkrajším tatranským chatám.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Elektronicky sa dajú formuláre vyplniť dnes do polnoci
<< predchádzajúci článok
Kontrola politických diskusií v priamom prenose

V Tatrách budú monitorovať aktivity rysa a vlka - diskusné fórum čitateľov