Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

29. mája 2013

V Tunisku sa začal súd s útočníkmi na konzulát USADvadsať osôb sa v utorok postavilo pred tuniský súd, ktorý rozhodne o ich podiele na minuloročnom útoku na americký konzulát v Tunise. Všetci obvinení svoju vinu popierajú a trvajú na svojej ...Zdieľať
mohamed TUNIS 29. mája (WEBNOVINY) - Dvadsať osôb sa v utorok postavilo pred tuniský súd, ktorý rozhodne o ich podiele na minuloročnom útoku na americký konzulát v Tunise.


Všetci obvinení svoju vinu popierajú a trvajú na svojej nevine vo veci demonštrácie, počas ktorej zahynuli štyria ľudia a desiatky ďalších sa zranili. Stovky ľudí 14. septembra zaútočili na diplomatické zastúpenie Spojených štátov a neďalekú škôlku v rámci protestov proti urážlivému filmu dehonestujúcich vyznávačov islamu.

Stalo tak tri dni po útoku na konzulát v líbyjskom Bengází, ktorý si vyžiadal smrť amerického veľvyslanca. Obhajcovia obvinených tvrdia, že ich klienti sú iba obeťou tuniskej snahy uspokojiť USA a EÚ.

Podľa ich vyjadrení nešlo o organizovaný útok, ako tvrdí prokuratúra, ale o spontánnu reakciu na urážky náboženstva. Niektorým z obvinených dokonca hrozí trest smrti, ktorý v severoafrickej krajine naposledy vykonali pred viac ako 20 rokmi.

Tunisko sa aj dva roky po páde režimu dlhoročného autokratického prezidenta Zajna al-Ábidína bin Alího zmieta v sociálnych nepokojoch spôsobených frustráciou z faktu, že ľudové povstanie neprinieslo zlepšenie životných podmienok obyvateľov.

Revolúcia v Tunisku sa začala v decembri 2010 po tom, čo sa na protest proti policajnému prenasledovaniu podpálil pouličný predavač. Následné demonštrácie viedli k pádu bin Alího režimu a spôsobili vlnu nepokojov, ktorá sa rozšírila aj do ďalších krajín severnej Afriky a Blízkeho východu a vošla do dejín ako Arabská jar.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Vodič Fabie neprežil zrážku s kamiónom
<< predchádzajúci článok
Grécko je šiesty rok v recesii, eurozónu neopustí