Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

29. mája 2013

Grécko je šiesty rok v recesii, eurozónu neopustíObavy, že by Grécko mohlo opustiť eurozónu sú v súčasnosti vzdialené, avšak ekonomika krajiny sa bude tento rok nachádzať v recesii už šiesty rok po sebe a nezamestnanosť ďalej vzrastie. V ...Zdieľať
grecko ATÉNY 29. mája (WEBNOVINY) - Obavy, že by Grécko mohlo opustiť eurozónu sú v súčasnosti vzdialené, avšak ekonomika krajiny sa bude tento rok nachádzať v recesii už šiesty rok po sebe a nezamestnanosť ďalej vzrastie.


V stredu o tom informovala tamojšia centrálna banka. Očakáva, že hrubý domáci produkt (HDP) Grécka oslabí tento rok o 4,6 %, čo je o niečo viac, než uvádzala v poslednej prognóze na úrovni 4,5 %.

Miera nezamestnanosti dosiahne svoj vrchol na úrovni okolo 28 % a postupne v roku 2015 začne klesať, uvádza ďalej centrálna banka.

Banka prognózuje defláciu spotrebiteľských cien v tomto roku v priemere 0,3 %. V predchádzajúcej prognóze pritom uvádzala defláciu na úrovni 0,1 %. Jadrová inflácia, do ktorej sa nezapočítavajú ceny energií a potravín, bude podľa banky v tomto roku na úrovní mínus 1,1 %.

Centrálna banka krajiny nalieha na vládu, aby sa držala reformných snách a plnila fiškálne ciele, na ktorých sa dohodla s medzinárodnými veriteľmi.

Dosiahnutie rozpočtových cieľov podľa nej zvýši dôveru a eliminuje potrebu ďalších úsporných opatrení. "Prostredie je dnes priaznivejšie na rýchlejšiu realizáciu politík zameraných na transformáciu pozitívnejších očakávaní do reálnej ekonomiky,“ tvrdí centrálna banka.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V Tunisku sa začal súd s útočníkmi na konzulát USA
<< predchádzajúci článok
Slováci by Fica nahradili Kaliňákom, keby bol prezidentom