Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova    Regióny

05. septembra 2019

V Turej Lúke sa uskutočnia Dni sliviek aj so seminárom o legislatíveV sobotu (7. 9.) sa od 11.00 h v Myjave v časti Turá Lúka uskutoční desiaty ročník podujatia Dni sliviek. TASR o tom informovala organizátorka podujatia Eva Čmelová z Centra ...Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
 
Myjava 5. septembra (TASR) – V sobotu (7. 9.) sa od 11.00 h v Myjave v časti Turá Lúka uskutoční desiaty ročník podujatia Dni sliviek. TASR o tom informovala organizátorka podujatia Eva Čmelová z Centra tradičnej kultúry (CTK) v Myjave.


Podujatie je zamerané na problematiku a prezentáciu ovocinárstva. "Ide o podujatie, ktoré podporuje a revitalizuje ovocinárstvo a jeho tradície v myjavskom regióne. Poukazuje na možnosti spracovania ovocia a využitie jednotlivých ovocných produktov s cieľom uchovať a revitalizovať časť kultúrneho dedičstva, ktorá sa zaoberá problematikou tradičného ovocinárstva a tiež ľudovej výroby destilátov v dedinskom prostredí," uviedla organizátorka.

Súčasťou programu bude praktický seminár na rôzne témy pestovateľského pálenia ovocia s odbornou garanciou Júliusa Forsthoffera. "Tento rok bude obohatený okrem tradičných tém aj o informácie o novej legislatíve, ktorá na Slovensku umožnila vlastnú produkciu páleného ovocia,“ doplnila pre TASR riaditeľka CTK Viera Feriancová.

Pre účastníkov podujatia je pripravený bohatý kultúrno-spoločenský program. "Predstavia sa folklórny súboj Máj z Piešťan a Heligonkári z Prietrže. Návštevníci si budú môcť pozrieť aj etnografické filmy," doplnila Feriancová.

Regionálne kuchyne pripravia ochutnávku rôznych slivkových špecialít. "V detských tvorivých dielňach si najmenší budú môcť vyskúšať prípravu a varenie slivkových gulí a lekvárových periek. Aj tento rok bude k dispozícii ovocná tržnica, kde bude možnosť kúpiť si sušené ovocie, džemy, sirupy, lekvár a ďalšie produkty z ovocia," pridala organizátorka podujatia.

Sprievodným programom Dňa sliviek bude od pondelka 9. septembra do piatka 13. septembra program pre deti materských škôl regiónu pod názvom Varenie slivkového lekváru. "Varenie bude spojené s rozprávaním o ovocinárskych tradíciách na kopaniciach a osviežené školou tanca spevu a tradičným občerstvením," doplnila riaditeľka CTK.

Podujatie pripravuje CTK Myjava v spolupráci s mestom Myjava, neziskovou organizáciou Rozvoj cestovného ruchu myjavských kopaníc a s podporou Fondu na podporu umenia.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Zomrel kardinál Etchegaray, blízky spolupracovník Jána Pavla II.
<< predchádzajúci článok
Snemovňa lordov nebude blokovať zákon proti brexitu bez dohody

V Turej Lúke sa uskutočnia Dni sliviek aj so seminárom o legislatíve - diskusné fórum čitateľov