Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

14. júla 2019

V Turni nad Bodvou sa budú vzdelávať budúce šičky a stavební robotníciIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/Alexandra Moštková
Turňa nad Bodvou 14. júla (TASR) – V obci Turňa nad Bodvou (okres Košice-okolie) bude podľa plánu od septembra pôsobiť škola poskytujúca žiakom zo sociálne znevýhodneného prostredia vzdelávanie v dvojročných učebných odboroch - výroba konfekcie a stavebná výroba. Pôjde o vysunuté pracovisko košickej strednej odbornej školy (SOŠ) technickej. Zastupiteľstvo Košického samosprávneho kraja (KSK) to schválilo na svojom júnovom zasadnutí.


Návrh na zriadenie elokovaného pracoviska SOŠ inicioval starosta Turne nad Bodvou Atila Oravecz. Obec s 3700 obyvateľmi má početnú marginalizovanú rómsku komunitu. Mnohí z nej sú bez vzdelania alebo len so základným vzdelaním s minimálnym uplatnením sa na trhu práce, pričom tvoria vysoký podiel na celkovom počte nezamestnaných.

Elokované pracovisko bude sídliť v obecnej budove na Župnej ceste 172/10. Keďže SOŠ technická má schválený projekt na experimentálne overovanie prijímania žiakov s ľahkým mentálnym postihnutím variant A, môže poskytovať vzdelávanie aj takýmto žiakom. Zaradenie vysunutého pracoviska do siete škôl a školských zariadení ešte musí potvrdiť ministerstvo školstva.

V oboch odboroch otvoria v obci po jednej triede, miesto bude pre 12 chlapcov a 12 dievčat. "Podľa zriaďovateľa by to malo byť zabezpečené od 1. septembra. Žiakov máme, pretože sme boli na základnej škole, vypíšu prihlášky a keď budú splnené podmienky, vydáme rozhodnutie o prijatí. Celý cyklus zastrešuje starosta obce. Ide nám o to, poskytnúť týmto deťom vzdelanie, aby neostali doma, samozrejme, potom by im bolo treba poskytnúť aj zamestnanie," povedal pre TASR riaditeľ SOŠ technickej na Kukučínovej ulici v Košiciach Ján Pituch.

Košická SOŠ vzdeláva žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia na elokovaných pracoviskách od roku 2009. Dosiaľ má desať takýchto pracovísk, a to v obciach Kecerovce, Bidovce, Družstevná pri Hornáde, Čaňa, Slanec, Kuzmice, Drahňov, Nová Polhora, Veľká Ida a na košickom sídlisku Luník IX.

"Výchovou a vzdelávaním žiakov na elokovanom pracovisku by sa zabezpečilo zvýšenie vzdelanostnej úrovne obyvateľov obce, získanie pracovných zručností a návykov, možností zamestnať sa a v nemalej miere získanie výchovných a hygienických návykov," uviedol Úrad KSK pre krajských poslancov k zriadeniu pracoviska v Turni nad Bodvou.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Počet debnárov v Česku klesá, hoci záujem o ich výrobky stále rastie
<< predchádzajúci článok
Indonézske súostrovie Moluky zasiahlo zemetrasenie s magnitúdou 7,3

V Turni nad Bodvou sa budú vzdelávať budúce šičky a stavební robotníci - diskusné fórum čitateľov