Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

14. júla 2019

Počet debnárov v Česku klesá, hoci záujem o ich výrobky stále rastiePosledný český debnár sa vyučil v 70. rokoch minulého storočia. V súčasnosti sa ručnej výrobe drevených sudov a ďalších nádob z dreva venuje len niekoľko súkromníkov ...Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Praha 14. júla (TASR) – Posledný český debnár sa vyučil v 70. rokoch minulého storočia. V súčasnosti sa ručnej výrobe drevených sudov a ďalších nádob z dreva venuje len niekoľko súkromníkov a rodinných firiem. Remeslu, ktorého korene siahajú na území Česka do 13. storočia, tak hrozí, že úplne zanikne. A to aj napriek tomu, že záujem o debnárske výrobky rastie a fungujúce dielne sú zavalené objednávkami.


Pivovarnícke debnárstvo je od konca minulého roku súčasťou českého kultúrneho dedičstva. Remeslo, ktorého tradícia sa začala písať za čias Přemysla Otakara II., by sa tak mohlo zapísať na zoznam UNESCO, na ktorom je už české sokolníctvo, bábkarstvo či modrotlač.

Najviac debnárskych produktov vyrába dielňa Josefa Fryzelku z Vlachovíc v Zlínskom kraji. Patrí medzi posledných vyučených českých debnárov. Majster v týchto dňoch vyrába pre slovenskú likérku obrovské dubové kade s objemom 10.000 litrov. Fryzelka má objednávky na pol roka dopredu. Prichádzajú od vinárov a liehovarníkov. Vyrába aj drevené vane. „Zaručím vám, že teplá voda vo vani vydrží aj hodinu,“ uviedol Fryzelka. Jedna stojí aj 60.000 Kč (2358 eur), sú drahšie ako keramické. Kupujú ich nielen súkromníci, rastie o ne záujem v Česku i v zahraničí. Informoval o tom portál iDNES.cz.

Plné ruky práce má aj čejkovické debnárstvo Bařina. Špecializuje sa na výrobu sudov, hlavne pre vinárov.

Napriek rastúcemu dopytu majú debnári problém s dostupnosťou materiálu, ktorého kvalita je pre nich zásadná. „Používame výhradne dub alebo agát. Dub kupujem v okolí, ale agát dovážam zo Slovenska alebo Maďarska. Zohnať kvalitný agát v Česku je problém,“ uviedol Bařina.

Fryzelka vyrába ročne do 200 malých a 100 väčších sudov a najmenej 100 vaní. Jeho firma so siedmimi zamestnancami dosiahla vlani tržby 5 miliónov Kč. Tento rok by ich mala ešte zvýšiť. Polovicu zisku investuje každý rok do nákupu nových strojov. „Teraz máme zo Slovenska objednaný stroj za 12 miliónov Kč na zarážanie obručí na sudy a kade,“ uviedol Fryzelka s tým, že to bude jeho najväčšia doterajšia objednávka.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Projekt PET kanoe na Dunaji približuje problematiku plastového odpadu
<< predchádzajúci článok
V Turni nad Bodvou sa budú vzdelávať budúce šičky a stavební robotníci

Počet debnárov v Česku klesá, hoci záujem o ich výrobky stále rastie - diskusné fórum čitateľov