Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

19. júla 2018

V Zázrivej budú variť a ochutnávať špeciality ako lisník či glganyNa ilustračnej snímke bača Ladislav Kazár (vľavo) zo Zázirvej.Zdieľať
Na ilustračnej snímke bača Ladislav Kazár (vľavo) zo Zázirvej. Foto: TASR - Erika Ďurčová
 
Zázrivá 19. júla (TASR) – Kulinársky workshop zameraný na varenie tradičných aj menej známych starosvetských jedál zo zázrivských dolín, ktorý organizuje v sobotu 21. júla obec Zázrivá, má napomôcť zachovaniu jedinečných receptov z regiónu. Tie totiž pomaly miznú spolu s ich nositeľmi. Variť a ochutnávať sa budú zázrivské špeciality ako napríklad kvaska, lisník či glgany.


V minulosti bol život v zázrivských dolinách tvrdý najmä z dôvodu drsných prírodných podmienok, čo sa odrazilo aj na ľudovom stravovaní. "Vznikli tak viaceré jedinečné jedlá, ktoré vychádzajú z miestnych surovín a aj po rokoch ponúkajú skutočný gurmánsky zážitok," uviedol koordinátor projektu Peter Madigár.

Dodal, že okrem zachovávania miestneho kultúrneho dedičstva má byť kulinárske stretnutie aj príležitosťou pre inšpiráciu a oživenie jedálnych lístkov reštaurácií v regióne, kde chýba ponuka miestnych špecialít. "Ponímanie tradičných jedál končí pri všeobecne známych bryndzových haluškách," povedal.

Aktivita sa uskutočňuje v rámci projektu Trasa valašskej kultúry, aktivity III. Univerzita Karpatská. Projekt je spolufinancovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
ORNITOLÓGOVIA VYZÝVAJÚ verejnosť: Pomôžte nám spočítať bocianov
<< predchádzajúci článok
V gulagu ALŽIR boli aj tri občianky medzivojnového Československa

V Zázrivej budú variť a ochutnávať špeciality ako lisník či glgany - diskusné fórum čitateľov