Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

06. februára 2013

Václav Klaus môže čeliť velezrade, chýba len pár podpisovVýzvu k podaniu žaloby na českého prezidenta Václava Klausa pre velezradu z dôvodu novoročnej amnestie podporilo do stredy už okolo 20 senátorov a vyše 61-tisíc ľudí. Za iniciatívou z konca januára ...Zdieľať
volby v cr PRAHA 6. februára (WEBNOVINY) - Výzvu k podaniu žaloby na českého prezidenta Václava Klausa pre velezradu z dôvodu novoročnej amnestie podporilo do stredy už okolo 20 senátorov a vyše 61-tisíc ľudí. Za iniciatívou z konca januára stojí protikorupčný aktivista a podnikateľ Karel Janeček spolu so sedemnástimi občianskymi iniciatívami a niekoľkými známymi osobnosťami.


"Na svojej strane máme teraz zhruba dvadsať senátorov. Potrebujeme tretinu senátorov na to, aby sa podal podnet k hlasovaniu," uviedol Janeček. Teoreticky mu tak chýba len sedem členov hornej komory parlamentu, aby sa o prípadnom podaní žaloby proti Klausovi mohlo hlasovať. Podľa Janečka dosluhujúci prezident "spáchal zločin", keď pri udelení novoročnej amnestie "poškodil právny štát".

"Pán prezident formuláciou amnestie zničil akékoľvek zvyšky dôvery v spravodlivosť v tejto krajine a my musíme urobiť všetko pre to, aby sme dôveryhodnosť právneho štátu v Českej republike zase vrátili," vysvetlila podpredsedníčka Senátu Alena Gajdůšková, ktorá iniciatívu podporuje.

Návrh na žalobu za velezradu podľa nej bude signálom pre verejnosť, že nikto v Česku nie je absolútnym vládcom. Podporia ho podľa nej napríklad senátori František Bublan, Pavel Lebeda či Jiří Dienstbier.

Ďalší senátori ale zatiaľ váhajú. Záležať bude podľa nich na tom, čo všetko bude žaloba obsahovať. Ako hovoria, návrh by musel obsahovať aj ďalšie prípadné protiprávne kroky Klausa. „V istej senátorskej skupinke uvažujeme o formulácii tej žaloby," povedala senátorka Eliška Wagnerová s tým, že konkrétnu koncepciu žaloby zatiaľ zverejňovať

Informácie priniesol český spravodajský portál iDnes.cz.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Iránci sú pripravení zmazať Izrael, vyhráža sa prezident
<< predchádzajúci článok
Súd vymeral nepodmienečné tresty lupičom z Rumunska