Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

22. januára 2020

Vedci identifikovali najstarší kráter na Zemi spôsobený asteroidom, má viac ako 2 miliardy rokov


Tagy: kráter Zem

Vedci identifikovali najstarší kráter na Zemi spôsobený asteroidom. Yarrabubba leží v Západnej Austrálii a je starý približne 2,2 miliardy rokov. Jeho vek určili vďaka minerálom, ktoré na mieste našli a ...Zdieľať
gettyimages 639133542 676x331 22.1.2020  - Vedci identifikovali najstarší kráter na Zemi spôsobený asteroidom. Yarrabubba leží v Západnej Austrálii a je starý približne 2,2 miliardy rokov. Jeho vek určili vďaka minerálom, ktoré na mieste našli a skúmali. Vedci z Curtin University publikovali svoju štúdiu v stredu v magazíne Nature Communications.


Kráter objavili ešte v roku 1979, no až doteraz neskúmali jeho vek. Pre eróziu nie je viditeľný voľným okom. Jeho priemer je 70 kilometrov a je najmenej o 200 miliónov rokov starší ako kráter Vredefort v Juhoafrickej republike. "Zaujímali sme sa o túto oblasť, keďže krajina Západnej Austrálie je veľmi stará, no takýto výsledok sme neočakávali," prezradil pre BBC člen tímu Chris Kirkland.

Vedci sa domnievajú, že dopad asteroidu mohol súvisieť so svetovým oteplením v dobe, keď sa začali roztápať ľadovce. Vďaka počítačovému modelovaniu vedci vypočítali, že asteroid dopadol na ľadovec hrubý niekoľko kilometrov, čo spôsobilo uvoľnenie obrovského množstva vodnej pary, skleníkového plynu, do atmosféry. To mohlo zapríčiniť otepľovanie planéty v období proterozoika. "Veľmi nás nadchol už samotný vek krátera. No keď ho spojíte v kontexte ďalších udalostí, ktoré sa diali na Zemi, je to naozaj veľmi zaujímavé," vyhlásil Kirkland.


Zdroj: Webnoviny.sk - Vedci identifikovali najstarší kráter na Zemi spôsobený asteroidom, má viac ako 2 miliardy rokov © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Tagy: kráter Zem
   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Bubeník Aerosmith zažaloval ostatných členov kapely,nechcú mu dovoliť hrať na koncertoch
<< predchádzajúci článok
V USA začal súd s hollywoodskym producentom Weinsteinom, hrozí mu doživotie

Vedci identifikovali najstarší kráter na Zemi spôsobený asteroidom, má viac ako 2 miliardy rokov - diskusné fórum čitateľov