Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Príroda-Zvieratá

21. decembra 2020

Vedci našli nové druhy húb, ktoré muchy premieňajú na "zombie". Chcú ich využiť pri výrobe liekovDánski vedci z Univerzity v Kodani a Dánskeho prírodovedného múzea objavili dva nové druhy húb, ktoré infikujú muchy tým, že vkladajú spóry do diery v ich bruchu.Zdieľať
mucha

Nové druhy húb nazvané Strongwellsea tigrinae a Strongwellsea acerosa sa špecificky orientujú na konkrétne dva druhy dánskej mušky (Coenosia tigrina and Coenosia testacea).

Spóry húb slúžia na rozmnožovanie, no zatiaľ čo väčšinou huby spórujú až keď je hostiteľ mŕtvy, novo objavené huby sú zvláštne. Po infekcii muchy žijú ešte niekoľko dní, popritom vykonávajú bežné činnosti.

Nepovolený doping

Zatiaľ huby napádajú ich reprodukčné orgány, tukové zásoby a nakoniec aj svaly. Podľa prieskumu publikovaného v časopise Journal of Invertebrate Pathology mucha po niekoľkých dňoch nakoniec zomrie tak, že leží na chrbte a má kŕče.

Medzitým huba prenáša tisíce spórov ďalej. Neobvyklá taktika udržiavania hostiteľa pri živote pri uvoľňovaní spór sa nazýva aktívny prenos na hostiteľa. Je to efektívny spôsob prístupu k ďalším zdravým jedincom.

Vedci si myslia, že huby produkujú látky, ktoré „dopujú“ svojich hostiteľov, niekedy sa im ľudovo hovorí „zombie“. Cieľom tohto „dopingu“ je, aby hostitelia prežili aj po infekcii. Inak by sa mucha „zrútila“, nakoľko by v nej nezostalo nič iné ako huba.

Tisíce spórov

„Máme preto podozrenie, že tieto huby môžu produkovať látky podobné amfetamínu, ktoré udržujú hladinu energie muchy na vysokej úrovni až do konca,“ uviedol vedúci výskumný pracovník Jørgen Eilenberg, profesor na univerzite v Kodani.

Huby majú podľa Eilenberga tvar torpéda, z jedinej infikovanej mušky sa pritom vypustia tisíce spór. Parazity infikujú pravdepodobne iba malé percento jedincov, približne tri až päť percent u zdravej populácie mušiek.

Keďže sa však hostiteľ naďalej správa normálne, je ťažké určiť, kedy bol infikovaný. Aj preto je proces aktívneho prenosu na hostiteľa pomerne nedostatočne prebádaný.
Dôležitý objav

Objavený bol iba pri hubách strongwellsea a pri podobnom rode húb nazývanom massospora, ktorý podobným spôsobom využíva cikády.

Strongwellsea tigrinae objavil Eilenberg ešte v roku 1993, Strongwellsea acerosa bol prvýkrát videný v obytnej štvrti v Kodani jednou z jeho študentiek menom Dorthe Brittovou Tiwaldovou v roku 1998. Oba druhy však boli oficiálne vyhlásené za nové druhy až teraz.

Dôvod, pre ktorý je tento objav dôležitý, je práve malý počet rodov húb, ktoré indukujú vyššie opísanú reakciu v správaní. A práve táto skupina húb môže predstavovať novú platformu pre objavovanie liekov.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Televízie aj tento rok stavili na vianočnú klasiku, divadlá ponúknu online rôzne žánre
<< predchádzajúci článok
Výzvu proti ohňostrojom v národných parkoch už registruje a podporuje viac ako 4000 ľudí

Vedci našli nové druhy húb, ktoré muchy premieňajú na "zombie". Chcú ich využiť pri výrobe liekov - diskusné fórum čitateľov