Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

21. decembra 2020

Televízie aj tento rok stavili na vianočnú klasiku, divadlá ponúknu online rôzne žánreNamiesto sviatočných topánok papuče, namiesto plesových rób župan.Zdieľať
Vianoce 2020 prinesú divadlo do obývačky.

Okrem tradičného vianočného televízneho programu si tento rok pre pandémiu koronavírusu môžeme z pohodlia gauča vychutnať aj operu, balet či komédiu.

Domáca atmosféra v divadle

Jednou z mála výhod karantény a lockdownu je možnosť vychutnať si obľúbené predstavenia vždy z prvej rady a s domácim občerstvením. Mnoho divadiel už od marca 2020 prešlo do online režimu a na svojich YouTube kanáloch pravidelne zverejňujú záznamy predstavení.

Pre svojich divákov si pripravili aj program na sviatky. Zadarmo si tak divák môže pozrieť napríklad hudobno-dramatické dielo Verdi, ktoré uvedie Štátna opera 25.decembra o 17:00 alebo rozprávku Muflón Ancijáš, ktorá je zverejnená na facebookovom profile Slovenského komorného divadla Martin.

Pozor si však treba dať na dostupnosť videí. Niektoré programy si možno pozrieť len dvadsaťštyri hodín od odvysielania. Napríklad Mestské divadlo Žilina na svojom YouTube kanály si môže fanúšik od 30. decembra o 20:00 do 31. decembra prehrať romantickú paródiu Poľovačka na losy.
S lístkom je toho viac

Divadlá týmto spôsobom ponúkajú predstavenia, ktoré nemajú v súčasnosti v repertoári. Aktuálnejší program je dostupný online za menší poplatok. Ten môže uhradiť na stránke navstevnikonline.sk, kde zaň dostane online vstupenku.

Výberom predstavenia je tak možné podporiť svoje obľúbené divadlo a v presne vymedzenom čase si pozrieť live stream alebo záznam z predstavenia. Výhodou takýchto predstavení je, že divák má vždy pocit, akoby sedel v prvom rade.

Divadlá ponúkajú program pre deti aj dospelých. Slovenské národné divadlo napríklad ponúka známu baletnú rozprávku Luskáčik či spoločný vianočný galaprogram Opery, Baletu a Činohry SND s názvom Vianočný príbeh.

Muzikály aj tanečné predstavenia

Milovníci muzikálov si prídu na svoje pri diele Rasputin, ktoré uvádza Divadlo Nová scéna. V ponuke je aj opereta Netopier v produkcii Štátneho divadla Košice.

Slovenské tradície budú zastúpené v tanečnej komédií Slovenské Vianoce z dielne Slovenského ľudového umeleckého kolektívu.

Milovníci pohybu majú na výber aj z repertoáru Tanečného divadla Ifjú Szivek. Nájdu v ňom tanečné inscenácie ako Kukučie vajíčko či Sedemdesiat sedem verbunkov.

Niektoré divadlá využívajú na prezentáciu svojho programu svoje vlastné stránky, ako napríklad Spišské divadlo. To pre svojich priaznivcov pripravuje počas sviatkov rozprávku Janko Hraško či inscenáciu Škriepky na korze.

Rozprávky aj oscarové novinky

Zástancov televíznej zábavy čakajú klasické rozprávkové Vianoce, ozvláštnené niekoľkými novinkami. RTVS na Štedrý deň uvedie na Jednotke novú rozprávku s názvom O liečivej vode.

V tomto duchu bude pokračovať aj na prvý sviatok vianočný, kedy sa diváci môžu tešiť na rozprávku Vianočná hviezda.

Nebudú však chýbať ani klasické tituly pre deti ako Jak se budí princezny, Princ a Večernica, či Byl jednou jeden král. Dospelí sa môžu tešiť na každoročné hity ako Vianočné oblátky, Anděl na horách či Dobrý voják Švejk.

Počas sviatkov ponúkne RTVS aj novinky, napríklad osemdielny seriál Sandition, americký film Predĺžený víkend či oscarový hit Veľký Gatsby.

Pre náročnejšieho diváka sú tituly ako Amundsen či nová juhokórejská čierna komédia, ktorá má na konte štyroch Oscarov aj ocenenie Zlatá palma Parazit.

Milovníkom akčných filmov televízia Joj nórsky katastrofický triler Tunel, akčný dobrodružný film Doktor Strange či Thor: Ragnarok. Súkromná televízia Markíza opäť stavila na vianočnú klasiku, ako Pelíšky, Mrázik či Tři oříšky pro Popelku.

Živé vysielanie vianočných omší ponúka TA3 či TV Lux.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V českom kláštore objavili vzácnu relikviu, ktorá by mohla byť časťou klinca z Kristovho kríža
<< predchádzajúci článok
Vedci našli nové druhy húb, ktoré muchy premieňajú na "zombie". Chcú ich využiť pri výrobe liekov

Televízie aj tento rok stavili na vianočnú klasiku, divadlá ponúknu online rôzne žánre - diskusné fórum čitateľov