Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Príroda-Zvieratá

21. marca 2020

Vedci objavili azda najstaršieho predchodcu hydiny, „zázračnú sliepku“ považujú za jedinečnúFosília vtáka, ktorú nedávno objavili na holandsko-belgickej hranici, môže patriť najstaršiemu známemu predchodcovi hydiny. Fosília je stará približne 67 miliónov rokov a vedcom ponúkla nové informácie o ...Zdieľať
dinosaur_fossil_find_21804 0abc9cffc3634ae3a97a76e36fbc252b 676x451 21.3.2020  - Fosília vtáka, ktorú nedávno objavili na holandsko-belgickej hranici, môže patriť najstaršiemu známemu predchodcovi hydiny. Fosília je stará približne 67 miliónov rokov a vedcom ponúkla nové informácie o vývoji vtákov, keďže zatiaľ nevedia, kedy presne sa vyvinuli do súčasnej podoby.


K objasneniu tejto otázky im môže pomôcť fosília lebky, ktorá je v "dobrom stave". "Je to jedinečný exemplár. Nazývame ho 'zázračná sliepka'," uviedol Daniel Field z univerzity v Cambridgei. Objasnil, že je to jediná takmer kompletná lebka vtáka z obdobia dinosaurov. "Môže nám veľa povedať o ranej evolúcii vtákov," dodal.

Fosíliu nazvali Asteriornis maastrichtensis. Vták mal hmotnosť do 400 gramov a patril medzi prvých členov skupiny, z ktorej sa vyvinuli súčasné sliepky, kačice a ostatná hydina. V období jeho života sa v spomínanej oblasti nachádzalo plytké more a podmienky boli podobné súčasným tropickým plážam. Dlhé a štíhle nohy mu umožnili žiť na pobreží.


Zdroj: Webnoviny.sk - Vedci objavili azda najstaršieho predchodcu hydiny, „zázračnú sliepku“ považujú za jedinečnú © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Video: Tanečná novinka Keď padal sneh od skupiny Fallgrapp
<< predchádzajúci článok
Plány NASA s misiou na Mesiac sa menia pre pandémiu nového koronavírusu

Vedci objavili azda najstaršieho predchodcu hydiny, „zázračnú sliepku“ považujú za jedinečnú - diskusné fórum čitateľov