Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

04. augusta 2020

Vedci objavili na Sibíri telo takmer celého mamuta, najviac ich potešili jeho exkrementy (foto)Ruskí vedci vytiahli zo sibírskeho jazera 10-tisíc rokov staré pozostatky mamuta srstnatého. Zriedkavý nález zahŕňa kožu, šľachy a exkrementy pravdepodobne dospelého jedinca. Počas dvoch ...Zdieľať
russia_mammoth_14422 54c0e661c79546289b50672d9ade99a6 676x507 4.8.2020  - Ruskí vedci vytiahli zo sibírskeho jazera 10-tisíc rokov staré pozostatky mamuta srstnatého. Zriedkavý nález zahŕňa kožu, šľachy a exkrementy pravdepodobne dospelého jedinca.


Počas dvoch expedícií na jazere Pečenelava-To na polostrove Jamal v severozápadnej časti Sibíri dali dohromady približne 90 percent zvieraťa.

Na kostiach nenašli známky zranení


Podobné nálezy sa čoraz častejšie objavujú v sibírskej časti Ruska. Odborníci to pripisujú otepľovaniu klímy, ktoré v niektorých oblastiach Arktídy roztápa zamrznutý permafrost.

Mamuta pravdepodobne pomenujú Tadibe po rodine, ktorá objavila jeho pozostatky. Podľa vedcov je to približne 15- až 20-ročný samec vysoký asi tri metre. Príčinu jeho smrti zatiaľ nestanovili, pretože na kostiach nenašli žiadne známky zranení. Vedci sa veľmi potešili aj nájdeným exkrementom. V súvislosti s nimi dúfajú, že im pomôžu určiť, čím sa zviera živilo.

Kosti našli v chaotickom usporiadaní


Napriek tomu, že jednotlivé časti mamutej kostry sa nepodarilo správne usporiadať, Andrej Gusev z Centra pre arktický výskum považuje záchranu pozostatkov za jedinečný objav.

"Predpokladali sme, že sa kosti zachovali v anatomickom poradí. Prvý a druhý deň našej výpravy však ukázal, že to platí iba o zadnej časti kostry. Zvyšné kosti boli roztrúsené v takom chaotickom poradí, že nebolo možné určiť, kam patria," poznamenal Gusev podľa webu britského denníka The Guardian.


Zdroj: Webnoviny.sk - Vedci objavili na Sibíri telo takmer celého mamuta, najviac ich potešili jeho exkrementy (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Google plánuje kúpiť výrobcu fitness náramkov Fitbit, jeho zámer vzbudil pozornosť Únie
<< predchádzajúci článok
WhatsApp zavádza novú funkciu proti dezinformáciám, stačí kliknúť ikonu lupy

Vedci objavili na Sibíri telo takmer celého mamuta, najviac ich potešili jeho exkrementy (foto) - diskusné fórum čitateľov