Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

28. mája 2020

Vedci ohlásili mimoriadny objav. Vakcína proti borelióze môže byť 100-percentne účinná



Parazitológovia z Českých Budějovíc sa môžu pochváliť mimoriadnym úspechom.



Zdieľať
Vakcína proti borelióze

Dokázali, že experimentálna látka, ktorú vedci vyvinuli proti baktériám lymskej boreliózy prenášanej kliešťami, je stopercentne účinná. Od vakcíny proti borelióze nás zrejme delí len pár krôčikov.

Ako na svojej stránke uvádza Biologické centrum AV ČR, nádejnú očkovaciu látku vyvinul americký farmaceutický koncern Sanofi a jej testovanie na európskom kliešťovi Ixodes ricinus zveril do rúk českým parazitológom.

Očkovacia látka nadväzuje na prvú verziu vakcínu, ktorá nepriniesla želaný efekt. „Prvá vakcína proti lymskej borelióze bola založená na povrchovom proteíne borélií v kliešťovi, nazývanom OspA. Bola to jednoduchá molekula, ktorá mala množstvo vedľajších účinkov, zaberala len na jeden druh borélie a bola použiteľná len v Amerike, kde sa tento druh borélie v kliešťoch vyskytuje,“ objasňuje parazitológ Radek Šíma z Biologického centra AV ČR.

 

Likviduje všetky druhy borélií

Vedci preto hľadali látku, ktorá by likvidovala 21 známych druhov borélií. Zdá sa, že vylepšená verzia vakcíny to dokáže. Imunitnému systému totiž pomáha rýchlo a spoľahlivo rozoznať cudzorodú látku a vytvoriť proti nej protilátky.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Je to vakcína proti prenosu borélií, zafunguje veľmi skoro, hneď, ako borélie prechádzajú z kliešťa do človeka,“ tvrdí parazitológ a dodáva, že vakcína cieli na všetky druhy borélií, je teda univerzálnou formou ochrany pred ochorením.

Hoci látka preukázala stopercentnú účinnosť pri testovaní na myšiach, ešte musí prejsť klinickým testovaním na ľuďoch. Výsledky prelomovej štúdie vedci publikovali v magazíne NPJ Vaccines.

Môže byť chorobou na celý život

Podľa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR sa borelióza prejavuje pestrým klinickým obrazom, pričom inkubačná doba ochorenia môže trvať niekoľko dní, ale aj rokov.

Prvé príznaky obyčajne zahŕňajú kožný erytém (na koži sa vytvorí začervenaný kruh s bledým stredom), zvýšenú teplotu, únavu, bolesti svalov a kĺbov. „Liečba si vyžaduje dlhodobé podávanie antibiotík,“ uvádza ÚVZ. Neliečené ochorenie môže vyústiť do celoživotných zdravotných ťažkostí vrátane problémov so srdcom, kĺbmi a nervovým systémom.


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Dostavbu Mochoviec spomaľuje koronakríza, ale aj chybné potrubia na štvrtom bloku
<< predchádzajúci článok
Matovič odmieta test premorenosti na Covid-19 na Slovensku, bol by drahý a nemal by zmysel