Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

28. mája 2020

Dostavbu Mochoviec spomaľuje koronakríza, ale aj chybné potrubia na štvrtom blokuK novým termínom dostavby tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce sa nechce vyjadrovať ani najvyšší jadrový kontrolný orgán,Zdieľať
dsc_7722 676x488 28.5.2020  - K novým termínom dostavby tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce sa nechce vyjadrovať ani najvyšší jadrový kontrolný orgán, Úrad jadrového dozoru (ÚJD).


Ten však priznáva, že aktuálna situácia nielen na Slovensku, ale aj vo svete, znova zdrží dostavbu mochovských blokov. Dostavbu v súčasnosti ovplyvňuje nielen celosvetová koronakríza, ale aj nájdenie chybných potrubí na štvrtom bloku.

Kontroly hutného materiálu


„K potenciálnym termínom uvedenia tretieho bloku do prevádzky sa nebudeme vyjadrovať, nakoľko sú plne v kompetencii držiteľa povolenia. Momentálne nie je možné presne stanoviť v akom rozsahu príde k posunutiu termínu uvádzania tretieho bloku do prevádzky," uviedla pre agentúru SITA riaditeľka kancelárie úradu ÚJD Miriam Vachová.

Oneskorenie bude podľa nej závisieť aj od výsledkov kontrol hutného materiálu a ďalších opatrení, ktoré budú z nich vyplývať. Stavbu by tak podľa Vachovej najviac spomalili zistenia "ktoré by vyžadovali okamžitú výmenu niektorých komponentov".

Ak nesplnia požiadavky, povolenie nevydajú


Zdôraznila, že pokiaľ držiteľ povolenia nepreukáže splnenie všetkých legislatívnych požiadaviek, ÚJD povolenie na uvádzanie tretieho bloku Atómovej elektrárne Mochovce do prevádzky nevydá.

Termín dostavby 3. a 4. bloku Atómovej elektrárne Mochovce je tak nateraz nejasný. Vo februári tohto roka hovoril generálny riaditeľ Slovenských elektrární Branislav Strýček o zavážaní jadrového paliva do tretieho bloku na začiatku tohtoročného leta.

Nájdenie nekvalitných potrubí na štvrtom bloku a koronakríza však dostavbu mochovských blokov s najväčšou pravdepodobnosťou znova predĺžia.


Zdroj: Webnoviny.sk - Dostavbu Mochoviec spomaľuje koronakríza, ale aj chybné potrubia na štvrtom bloku © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Súd v kauze šekov v sume 1488 eur: Šéf kotlebovcov reagoval na výpovede svedkov a kritizoval prokurátora
<< predchádzajúci článok
Vedci ohlásili mimoriadny objav. Vakcína proti borelióze môže byť 100-percentne účinná

Dostavbu Mochoviec spomaľuje koronakríza, ale aj chybné potrubia na štvrtom bloku - diskusné fórum čitateľov