Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

19. novembra 2021

Vedci poznajú prvého človeka, ktorý sa nakazil koronavírusomPrvé známe symptomatické prípady covidu sú spojené s trhom vo Wu-chane, a to najmä s jeho západnou časťou, v ktorej sú v klietkach držané psy a medvedíky čistotné.Zdieľať
Vedci poznajú prvého človeka, ktorý sa nakazil koronavírusom

Prvý zaznamenaný prípad nákazy novým druhom koronavírusu pochádzal z trhu v čínskom meste Wu-chan. Prvým nakazeným bola predavačka z tohto trhu a nie účtovník, ktorý s trhom nemal žiadnu spojitosť, ako sa pôvodne predpokladalo. Vyplýva to z americkej štúdie zverejnenej vo štvrtok vo vedeckom časopise Science, informovala agentúra Reuters.


Prípad účtovníka, o ktorom sa predpokladalo, že bol prvou osobou nakazenou covidom, výrazným spôsobom prispel k špekuláciám, že koronavírus unikol z laboratória vo Wu-chane. Pôvod vírusu SARS-CoV-2 je však doteraz nejednoznačný, čo je jedným z dôvodov napätia medzi Čínou a Spojenými štátmi.

Podľa novej štúdie zverejnenej vo štvrtok však prvým nakazeným nebol spomínaný účtovník. Ten nahlásil, že prvé príznaky ochorenia COVID-19 sa uňho objavili 16. decembra, teda o niekoľko dní neskôr, ako sa pôvodne predpokladalo. Zmätok v súvislosti s časom objavenia sa prvých príznakov u účtovníka spôsobil dentálny problém, ktorý sa uňho objavil 8. decembra.

"Jeho symptómy sa objavili až po niekoľkých prípadoch u pracovníkov na trhu vo Wu-chane. Čo znamená, že prvým známym prípadom (nákazy koronavírusom) bola predavačka morských plodov, u ktorej choroba prepukla 11. decembra," uviedol profesor biológie z americkej Univerzity v Arizone Michael Worobey, ktorý je autorom štúdie.

Podľa Worobeyho sú prvé známe symptomatické prípady covidu spojené s trhom vo Wu-chane, a to najmä s jeho západnou časťou, v ktorej sú v klietkach držané psy a medvedíky čistotné. Tieto zistenia tak možno považovať za dôkaz, že pandémia koronavírusu sa rozšírila práve z tohto trhoviska, píše Reuters.

Štúdia, ktorú začiatkom tohto roka vykonala Čína v spolupráci so Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO), vylúčila teóriu o úniku koronavírusu z laboratória a uviedla, že vírus SARS-CoV-2 sa na človeka pravdepodobne preniesol z netopierov prostredníctvom iného zvieraťa. Podľa tejto štúdie bol však potrebný ďalší výskum.

WHO však minulý mesiac navrhla členov nového tímu odborníkov, ktorí majú opäť preskúmať pôvod koronavírusu, pripomína Reuters.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Testovanie vo firmách sa odkladá, režim OTP na pracoviskách od pondelka ešte nebude povinný (19. 11. 2021)
 Nezaočkovaní Slováci budú mať do mnohých obchodov stopku. Zoznam, kde sa od pondelka dostanú (19. 11. 2021)
 Vláda oklamala slovenský šport. Dvesto ľudí na štadiónoch je podľa Tittela výsmech (19. 11. 2021)
 Rakúsko zavádza celonárodný lockdown a očkovanie proti koronavírusu bude povinné (19. 11. 2021)
 Koronavírus: Na Slovensku pribudlo 7418 nakazených a 56 obetí (19. 11. 2021)
 Mikulec upozorňuje na porušenie protipandemických opatrení, hrozí tvrdý postih (18. 11. 2021)
 Nový Covid automat: Výrazne sprísňuje pravidlá. Ide o lockdown pre nezaočkovaných (18. 11. 2021)
 Sulík a Bittó Cigániková chceli presadiť väčšiu slobodu pre očkovaných, sprísnenie opatrení nepodporili (18. 11. 2021)
 Naď: Odklad rozhodnutia o opatreniach si vyžiadala SaS (18. 11. 2021)
 Koronavírus: Slovensko eviduje viac ako 7600 nových nakazených, pribudlo 38 obetí (18. 11. 2021)nasledujúci článok >>
Predajcovia potravín a drogistického tovaru upozorňujú na nedostatky vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva
<< predchádzajúci článok
Prezidentka Čaputová opäť vetovala zákon o elektronických komunikáciach, výhrady zostali tie isté