Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

08. februára 2020

Vedci sa ponoria do Indického oceánu, skúmať budú aj dôsledky klimatických zmienTím vedcov sa chytá ponoriť hlboko do Indického oceánu do takzvanej "polnočnej zóny", do ktorej svetlo takmer nepreniká, avšak život tam napriek tomu bujnie. Vedci z ...Zdieľať
gettyimages 1152237432 676x513 8.2.2020 (Webnoviny.sk) - Tím vedcov sa chytá ponoriť hlboko do Indického oceánu do takzvanej "polnočnej zóny", do ktorej svetlo takmer nepreniká, avšak život tam napriek tomu bujnie. Vedci z misie Nekton vedenej Britmi plánujú v neprebádanej oblasti preskúmať tamojší podmorský život, ako aj dopady klimatických zmien.


Päťtýždňová expedícia v spolupráci s vládami Seychel a Maldív sa zameria na podmorské vrchy, ktoré sa týčia z dna do výšky niekoľko tisíc metrov. Na preskúmanie takýchto nehostinných hĺbok vedci využijú jednu z najpokrokovejších ponoriek zvanú Limiting Factor.

"Táto oblasť, do ktorej sa chystáme preniknúť, je jednou z najbiodiverznejších častí svetových oceánov. Takže nevieme, čo tam nájdeme," povedal vedúci misie Oliver Steeds.

Vedci následne spoja svoje zistenia s tými, ktoré získali už minulý rok počas sedemtýždňovej misie v Indickom oceáne. Výsledky plánujú prezentovať v roku 2022.


Zdroj: Webnoviny.sk - Vedci sa ponoria do Indického oceánu, skúmať budú aj dôsledky klimatických zmien © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Odlesňovanie v Amazonskom pralese stále narastá, podľa kritikov za môže aj prezident
<< predchádzajúci článok
Na okraji Detroitu sa premával falošný šerif, jeho auto bolo na nerozoznanie od skutočného

Vedci sa ponoria do Indického oceánu, skúmať budú aj dôsledky klimatických zmien - diskusné fórum čitateľov