Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

02. februára 2007

Vedci sú presvedčení, že otepľovanie spôsobuje človek



Ľudská činnosť "veľmi pravdepodobne" spôsobuje v posledných desaťročiach globálne otepľovanie, ktoré bude vyvolávať stále silnejšie búrky, horúčavy a víchrice. Uvádza sa to v ...



Zdieľať

BRATISLAVA 2. februára (WEBNOVINY) - Ľudská činnosť "veľmi pravdepodobne" spôsobuje v posledných desaťročiach globálne otepľovanie, ktoré bude vyvolávať stále silnejšie búrky, horúčavy a víchrice. Uvádza sa to v dlhoočakávanej správe, ktorú v piatok v Paríži zverejnil Medzivládny panel o klimatických zmenách (IPCC). Otepľovanie svetovej klímy je nepochybné a bude pokračovať ešte najmenej niekoľko storočí, konštatuje sa v 21-stranovej správe, ktorú v Paríži jednohlasne schválilo viac ako 2 500 vedcov a odborníkov zo 113 krajín. Šéf IPCC Rajendra Pachauri po zverejnení správy konštatoval, že ide o "pôsobivý dokument, ktorý ide o niekoľko krokov ďalej ako doterajší výskum".

Množstvo skleníkových plynov, ktoré človek vypúšťa do ovzdušia, má podľa vedcov priamu súvislosť so zmenami počasia v posledných rokoch. Okrem iného sú skleníkové plyny spôsobujúce globálne otepľovanie zodpovedné za znižovanie počtu chladných dní, teplejšie noci, vlny nebývalého tepla, časté záplavy a prudké dažde, ako aj častejší výskyt a väčšiu silu hurikánov a tropických búrok.

Globálne otepľovanie spôsobí do roku 2100 zvýšenie priemernej teploty na Zemi o dva až štyri stupne Celzia, čo znamená, že hladina svetových morí by sa mala zvýšiť o 18 až 29 centimetrov. Významná a početná skupina vedcov pritom do správy navrhovala ešte katastrofickejšie čísla. Vedci okrem toho varujú, že efekty globálneho otepľovania, ktoré pocítime v 21. storočí, budú "s veľkou pravdepodobnosťou väčšie ako tie, ktoré boli pozorované v 20. storočí".

Do textu správy, ktorá by podľa analytikov mohla podstatne ovplyvniť politiku jednotlivých krajín v oblasti životného prostredia, odborníci už vo štvrtok schválili formuláciu, že globálne otepľovanie a klimatické zmeny sú "veľmi pravdepodobne" spôsobované ľudskou činnosťou v posledných desaťročiach. Formulácia "veľmi pravdepodobne" pritom podľa vedcov znamená pravdepodobnosť 90 percent.

Účastníci parížskej konferencie zvažovali aj formuláciu "takmer určite", čo by znamenalo pravdepodobnosť 99 percent. To však zmietla zo stola čínska delegácia, tvrdí delegát z Barbadosu Leonard Fields. Čína, podobne ako napríklad aj Spojené štáty americké argumentuje, že výraznejšie zníženie emisií skleníkových plynov, ktoré prispievajú ku globálnemu otepľovaniu, by poškodilo hospodárstvo krajiny. V predchádzajúcej správe, ktorú vedci zverejnili v roku 2001, sa uvádzalo, že globálne otepľovanie je "pravdepodobne" spôsobované človekom.

Podľa najnovšej správy bude globálne otepľovanie pokračovať bez ohľadu na to, či a ako rýchlo ľudstvo zníži emisie skleníkových plynov. "To jednoducho nie je niečo, čo sa dá zastaviť. Budeme sa s tým musieť naučiť žiť. Vytvárame inú planétu. Ak by ste sa sem vrátili o sto rokov, prídete do iného podnebia," tvrdí spoluautor správy IPCC a riaditeľ oddelenia pre analýzy podnebia v Národnom centre pre výskum atmosféry v Boulderi v americkom štáte Colorado Kevin Trenberth.

Eurokomisár pre životné prostredie Stavros Dimas v piatok po zverejnení správy zdôraznil naliehavú potrebu medzinárodných rozhovorov o komplexnej dohode týkajúcej sa globálnych klimatických zmien. "Mám vážne obavy zo zrýchľujúceho sa tempa a narastajúceho rozsahu klimatických zmien," uviedol Dimas. "Teraz je viac ako kedykoľvek predtým naliehavo potrebné, aby medzinárodné spoločenstvo zasadlo k serióznym rokovaniam o komplexnej novej celosvetovej dohode s cieľom globálne otepľovanie zastaviť."

Takáto dohoda by mala byť nástupcom Kjótskeho protokolu, ktorý od signatárov požaduje, aby emisie skleníkových plynov do roku 2012 obmedzili o 5 percent pod úroveň emisií v roku 1990. Európska komisia chce, aby sa nová dohoda dosiahla do roku 2009. Ak iniciatíva s cieľom dosiahnuť novú globálnu zmluvu zlyhá, chce 27-členná Európska únia objem emisií skleníkových plynov unilaterálne znížiť "o najmenej dvadsať percent".

SITA/AP


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Mikuláš Č. ostáva vo väzbe
<< predchádzajúci článok
Pri výbuchu plynu v Krompachoch 2 mŕtvi a niekoľko zranených