Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Veda

21. apríla 2020

Vedci z vesmírneho programu vyvinuli pľúcny ventilátor, majú už prvý funkčný prototypVedci z univerzity v škótskom Aberdeene využili svoje zručnosti z vývoja systémov na podporu života pre vesmírne misie s ľudskou posádkou a vytvorili pľúcny ventilátor, ktorý by mal pomôcť pacientom s novým koronavírusom vo vážnom stave.Zdieľať
Vedci z vesmírneho programu vyvinuli pľúcny ventilátor, majú už prvý funkčný prototyp

Informuje o tom spravodajský portál BBC s tým, že Planetárna vedecká skupina z University of Aberdeen má už plne funkčný prototyp. V súčasnosti vedci pracujú na jeho certifikácii, aby ho mohli začať používať v praxi.

Zariadenie vedcov z Aberdeenu nesie názov ATMO-Vent (Atmospheric Mixture Optimization Ventilator). Jeho tvorcovia dúfajú, že jeho výroba bude dostatočne rýchla a lacná, aby ho mohli vyrábať aj v krajinách s nedostatočne rozvinutými systémami zdravotnej starostlivosti.

„Ako skupina sme s rastúcim znepokojením sledovali šírenie ochorenia COVID-19 a chceli sme použiť naše odborné znalosti na pomoc,“ vysvetlil vedúci dizajnového tímu Javier Martín-Torres.

„Dúfame, že nákladovo efektívny dizajn a krátky vývojový čas ATMO-Vent znamená, že dokáže rýchlo doplniť počet ventilátorov produkovaných výrobnými podnikmi,“ dodal.


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Už vyše 200 potenciálnych liečiv proti Covid-19 našla slovenská umelá inteligencia
<< predchádzajúci článok
Vedci objavili v Stredozemnom mori vraky lodí, ktoré by mohli prepísať históriu