Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Veda

21. apríla 2020

Už vyše 200 potenciálnych liečiv proti Covid-19 našla slovenská umelá inteligenciaExistuje už 200 potenciálnych liečiv proti Covid-19. Našla ich umelá inteligencia zo SlovenskaZdieľať
Už vyše 200 potenciálnych liečiv proti Covid-19 našla slovenská umelá inteligencia

Najviac sľubných liečiv patrí do skupiny experimentálnych látok, ktoré sa práve teraz intenzívne vyvíjajú. Asi tretinu potenciálnych liečiv tvoria už existujúce lieky na podobné ochorenia, skúmané v nádeji, že budú účinné aj proti koronavírusu.

Projekt AIM COVID-19

A prekvapivo, existujú aj prírodné látky, ktoré by mohli mať liečivý efekt. Projekt AIM COVID-19 je určený ako pomoc výskumníkom na celom svete.

 

Horúčkovitá globálna aktivita na hľadanie lieku proti COVID-19 je úžasným príkladom toho, čo dokáže ľudstvo, keď začne spolupracovať. Avšak informácií, ktoré teraz produkujú tisíce vedeckých tímov, je príliš veľa na to, aby ich samotní výskumníci stíhali vôbec prečítať.

Slovenská umelá inteligencia AIM (Artificial Inteligence in Medicine) bola špeciálne vyvinutá ako rešeršný nástroj biomedicínskych akademických textov – nielenže v rekordne krátkom čase preskenuje obrovské množstvo relevantných akademických výstupov, ale dokáže aj „pochopiť“ súvis medzi skúmaným liekom a ochorením – či liek pomáha alebo nie.

Nerobí to sama od seba, napodobňuje rozhodovanie ľudských profesionálov. Kontrola, ako aj vlastné dopĺňanie výsledkov zo strany odborníkov, sú tak pre učenie umelej inteligencie extrémne dôležité. Vďaka podpore a práci biochemikov sa AIM stále zdokonaľuje, a dnes dosahuje úspešnosť viac ako 85 %.

Vedcom umožňuje napredovať rýchlejšie a bez chýb

Naša umelá inteligencia kreslí mapu aktuálneho ľudského poznania v hľadaní lieku. Každý jeden deň do nej tisíce výskumníkov pridávajú ďalšie informácie. Podľa tejto mapy môžu vedecké tímy napredovať rýchlejšie, bez zbytočných slepých ciest,“ hovorí Michal Ivantyšyn, autor projektu a konateľ spoločnosti Direct Impact.

Dodáva, že v praxi venujú výskumníci veľa energie práve na mapovanie situácie. Najdôležitejšia úloha vedcov je pritom skúmať – podobné nástroje by ich teda mali odbremeniť a podporiť ich kreatívne úsilie.

Úlohou AIM je sumarizovať výsledky celosvetového výskumu a informovať výskumníkov o práci iných tímov. Je nástrojom, ktorý uľahčí vedcom budovať už na výsledkoch iných, a neopakovať tie isté chyby.

Nádejných liekov je viac ako 200

AIM COVID-19 dokázala doteraz identifikovať až 227 potenciálnych liečiv analýzou cca 30 000 zverejnených akademických výstupov. Chloroquine, Ritonavir, Lopanavir a Remdesivir sú názvy len niektorých z najsľubnejších liekov, ktoré sa práve teraz testujú vo svete proti pandemickému vírusu.

Projekt AIM sleduje progres týchto liekov cez niekoľko stupňov vývoja a postupného schvaľovania. Počiatočné teoretické predpoklady, že konkrétna látka môže byť účinná, vychádzajú zväčša z účinku danej látky na príbuzné ochorenia alebo z tzv. in silico štúdií – výsledkov počítačového modelovania.

Liek sa testuje v laboratóriách na bunkách a modelových organizmoch, neskôr na pacientoch a až potom – ak je účinný – schváli sa oficiálne na liečbu ochorenia. Žiaden liek zatiaľ oficiálne schválený nebol, viaceré sa však tomuto poslednému štádiu približujú.

Dva z nich – hydroxychloroquine a chloroquine – dostali od americkej liekovej agentúry (FDA) špeciálne povolenie na použitie pre pacientov s COVID-19 (zatiaľ bez oficiálneho schválenia).

Liečivý efekt by mohli mať aj prírodné látky

Výskum naznačuje, že účinný liek sa môže nájsť aj medzi prírodnými látkami – napríklad flavonoidy (ako quercetin), ktoré sa nachádzajú aj v čokoláde a červenom víne, sú látky s dlho známymi prospešnými účinkami a mohli by byť účinné aj v prípade COVID-19.

Výsledky hľadania ponúka AIM v prípade COVID-19 bezplatne a denne ich aktualizuje na covid19-help.org ako príspevok k celosvetovému úsiliu o čo najrýchlejšie zvládnutie vírusu.

Zdrojom pre AIM sú rešpektované vedecké databázy, a to najmä PubMed – databáza prevádzkovaná United States National Library of Medicine s viac než 20 miliónmi medicínskych akademických článkov – a dáta z Open Research Dataset Challenge, ktoré sú stavané práve na využitie umelej inteligencie pre výskum ochorenia COVID-19.


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Koronavírus: Na Slovensku pribudli nakazení aj jedno úmrtie, schválili plán otvárania obchodov a pendleri majú s testami čakať (online) (21. 4. 2020)
 Francúzi sa vraj musia naučiť žiť s koronavírusom a na letné dovolenky majú zabudnúť (20. 4. 2020)
 Nemocnice opäť začnú operovať. Ministerstvo zverejnilo pravidlá, pacientov rozdelia do skupín (20. 4. 2020)
 Rúška už na Slovensku nebudú povinné vždy a všade, bude platiť šesť výnimiek (20. 4. 2020)
 Na Slovensko sa už vrátili tisícky repatriantov, ministerstvo pomáha aj iným krajinám Európskej únie (20. 4. 2020)
 Covid-19 odhaľuje ďalší zvláštny príznak, objavuje sa na chodidlách (20. 4. 2020)
 Nórsko začína po mesiaci znovu otvárať materské školy (20. 4. 2020)
 Koronavírus: Pribudli nakazení a zomrel ďalší klient DSS. Matovič predstavil štyri fázy otvárania obchodov a prevádzok (online) (20. 4. 2020)
 V Česku otvárajú psie salóny, hodinárstva aj povolia svadby do 10 ľudí. Začínajú s prvou fázou uvoľnovania obmedzení (20. 4. 2020)
 Koronavírus: Na Slovensku pribudli desiatky nakazených a jedna obeť, Matovič siaha po nechcených rýchlotestoch (online) (19. 4. 2020)nasledujúci článok >>
Do centra austrálskeho Adelaide sa vybrala kengura, odvahu jej dodalo vyľudnené mesto (video)
<< predchádzajúci článok
Vedci z vesmírneho programu vyvinuli pľúcny ventilátor, majú už prvý funkčný prototyp