Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

20. októbra 2009

Vedec naletel FBI, obvinili ho zo špionáže pre IzraelAgenti Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) v pondelok zatkli amerického vedca, ktorý bol údajne ochotný predať prísne tajné informácie izraelskému agentovi. Tým však bol agent FBI v ...Zdieľať
WASHINGTON 20. októbra (WEBNOVINY) - Agenti Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) v pondelok zatkli amerického vedca, ktorý bol údajne ochotný predať prísne tajné informácie izraelskému agentovi. Tým však bol agent FBI v prestrojení, ktorý zadržaného oslovil s finančnou ponukou výmenou za potrebné informácie. Americké úrady identifikovali zatknutého vedca ako 52-ročného Stewarta Nozetta, ktorý bude čeliť obvineniu z "pokusu o špionáž a svojvoľného a vedomého pokusu o odovzdanie informácií o národnej bezpečnosti Spojených štátov", píše sa v stanovisku ministerstva spravodlivosti. Nozettovi hrozí za jeho aktivity doživotné väzenie, prípad má totiž slúžiť ako odstrašujúci príklad pre ostatných, dodala americká prokuratúra. Bývalý vysokopostavený vedec v minulosti pracoval pre Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) a Pentagon.


Nozetta pred niekoľkými týždňami kontaktoval agent FBI, ktorý sa predstavil ako tajný agent židovského štátu. Následne od vedca žiadal tajné informácie, za ktoré mu mal zaplatiť 11 tisíc dolárov a taktiež mu mal sľúbiť izraelský pas. Novette odpovede na jeho otázky zanechával na dohodnutom mieste. Informácie boli klasifikované ako prísne tajné a týkali sa amerických satelitov, varovných systémov, spôsobov ochrany pred veľkým ozbrojeným napadnutím vrátane spravodajských informácií, uviedla FBI.

Obdobný prípad sa v Amerike stal už pred viac ako 20 rokmi. Vtedy analytik amerického námorníctva Jonathan Pollard odovzdal Izraelu a arabským krajinám tajné vojenské informácie. Federálny súd ho následne uznal vinným a odsúdil na doživotný pobyt za mrežami.

SITA/AFP

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Nová nemecká vláda sľubuje zníženie daní do dvoch rokov
<< predchádzajúci článok
Lech Kaczynski ocenil kňaza, ktorého zavraždili komunisti