Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

19. októbra 2009

Lech Kaczynski ocenil kňaza, ktorého zavraždili komunistiPoľský prezident Lech Kaczynski v pondelok udelili najvyššie štátne vyznamenanie Jerzymu Popieluszkovi, rímskokatolíckemu kňazovi a bývalému členovi hnutia Solidarita, ktorého pred 25 rokmi ...Zdieľať
VARŠAVA 19. októbra (WEBNOVINY) - Poľský prezident Lech Kaczynski v pondelok udelili najvyššie štátne vyznamenanie Jerzymu Popieluszkovi, rímskokatolíckemu kňazovi a bývalému členovi hnutia Solidarita, ktorého pred 25 rokmi zavraždila komunistická tajná polícia. Prezident odovzdal Rád bieleho orla Popieluszkovej matke po skončení omše v kostole Svätého Stanislawa Kostku v časti Zoliborz na okraji Varšavy. Na slávnosti sa zúčastnili tisícky ľudí vrátane varšavského arcibiskupa a záznam z podujatia odvysielala aj poľská verejnoprávna televízia.


Popieluszko mal 37 rokov, keď ho brutálne zavraždila tajná polícia Sluzba Bezpieczenstwa (Bezpečnostná služba; SB). Kňaza uniesli traja agenti komunistickej polície 19. októbra 1984 po tom, ako odslúžil svoju poslednú omšu v stredopoľskom meste Bydgoszcz. Následne ho umučili na smrť a jeho telo hodili do rieky Vistula 120 kilometrov severne od Varšavy.

Vatikán začal v roku 2001 proces jeho blahorečenia a minulý rok pápež Benedikt XVI. prisľúbil, že cirkev chce jeho vyhlásenie za svätého "urýchliť". V roku 1988 nakrútila o Popieluszkovi celovečerný film aj svetoznáma režisérka Agniezska Hollandová. Hlavnú úlohu v snímke s názvom Ako zabiť kňaza (To Kill a Priest) stvárnil herec Christopher Lambert.
SITA/AFP

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Vedec naletel FBI, obvinili ho zo špionáže pre Izrael
<< predchádzajúci článok
Rakúsko a Belgicko pochybujú o Blairovi