Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

05. júla 2020

Veľká Británia môže pravidelne zažívať teploty okolo 40 stupňov CelziaVeľká Británia bude do konca storočia zrejme pravidelne zažívať teploty okolo 40 stupňov Celzia, a to v prípade, ak emisie uhlíka zostanú na veľmi vysokej úrovni. Informovali o tom zástupcovia Met ...Zdieľať
5.7.2020  - Veľká Británia bude do konca storočia zrejme pravidelne zažívať teploty okolo 40 stupňov Celzia, a to v prípade, ak emisie uhlíka zostanú na veľmi vysokej úrovni. Informovali o tom zástupcovia Met Office.

Extrémne otepľovanie bude pokračovaťSúčasný rekord je 38,7 stupňa Celzia a namerali ho vlani v júli v Cambridgei. Podľa novej štúdie existuje "narastajúca pravdepodobnosť" prekročenia tejto hodnoty, a to v dôsledku vplyvu ľudí na klímu. Podľa najhoršieho scenára bude v krajine teplota 40 stupňov Celzia bežným javom každého tri a pol roka.

Predchádzajúce dve letá boli v Británii a tiež na iných miestach v Európe veľmi teplé. Odborníci z Met Office tvrdia, že je to tak sčasti pre plyny súvisiace s ľudskou aktivitou. Upozornili, že extrémne otepľovanie bude pokračovať, pričom zasiahne najmä juhovýchod Anglicka.

Odporúčania Parížskej klimatickej dohody


V súčasnosti je možnosť namerania teploty 40 stupňov Celzia vo Veľkej Británii veľmi malá a podľa doterajších modelov sa môže vyskytnúť každých 100 až 350 rokov. Výrazná zmena, ktorá by mohla nastať počas tohto storočia, závisí od množstva emisií uhlíka. Pri miernejšom scenári sa štyridsiatka na teplomere môže ukázať raz za 15 rokov.

Jeden z autorov štúdie Peter Stott z Met Office varoval, že aj keď sa ortuť nedostane nad 40 stupňov Celzia, dlhodobo vysoké teploty predstavujú riziko najmä pre starších ľudí. Odborníci takisto uviedli, že ak sa podarí celosvetovo znížiť emisie uhlíka podľa odporúčania Parížskej klimatickej dohody, šance na dosiahnutie týchto extrémnych teplôt sa výrazne znížia.


Zdroj: Webnoviny.sk - Veľká Británia môže pravidelne zažívať teploty okolo 40 stupňov Celzia © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Dcéra nevedomky minula v online hre tisícky eur z otcovho účtu
<< predchádzajúci článok
Astronómom sa podarilo zachytiť farebný záber formujúcej sa hviezdokopy

Veľká Británia môže pravidelne zažívať teploty okolo 40 stupňov Celzia - diskusné fórum čitateľov