Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

28. decembra 2023

Veľká výsadková loď Novočerkassk je v poradí treťou zničenou, Rusko ich má k dispozícii ešte desaťZničenie ruskej veľkej výsadkovej lode Novočerkassk ukrajinskými silami na okupovanom Kryme zvýšilo počet takýchto lodí, ktoré Rusko doteraz stratilo, na tri. V Čiernom mori však Rusko naďalej má k dispozícii ...Zdieľať
novocerkassk 676x407 28.12.2023 (SITA.sk) - Zničenie ruskej veľkej výsadkovej lode Novočerkassk ukrajinskými silami na okupovanom Kryme zvýšilo počet takýchto lodí, ktoré Rusko doteraz stratilo, na tri. V Čiernom mori však Rusko naďalej má k dispozícii desať takýchto lodí. Ako referuje web Ukrajinská pravda, uviedla to spravodajská služba britského ministerstva obrany.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


V pondelok bola pri ukrajinskom útoku úplne zničená veľká výsadková loď ruského námorníctva triedy Ropucha s názvom Novočerkassk, ktorá sa nachádzala v prístave Feodosija na južnom pobreží Ruskom okupovaného Krymu.

Loď prevážala výbušný náklad


Dôkazy z otvorených zdrojov naznačujú, že je vysoko pravdepodobné, že plavidlo v čase zásahu prevážalo výbušný náklad, čo spôsobilo masívnu sekundárnu detonáciu,“ uvádza sa v správe Britov.

Týmto incidentom sa počet veľkých výsadkových lodí, ktoré Rusko stratilo od začiatku invázie, zvýšil na tri. „Saratov sa potopil 24. marca 2022 a Minsk bol funkčne zničený v suchom doku 13. septembra 2023. Ďalšie dve plavidlá boli pravdepodobne poškodené.

Rusko zdvojnásobilo počet lodí


Podľa britských analytikov Rusko pravdepodobne plánovalo využiť svoje veľké výsadkové sily na uskutočnenie významných obojživelných operácií počas invázie a v rámci príprav na vojnu zdvojnásobilo počet týchto lodí v Čiernom mori.

S pokračovaním vojny sa lode čoraz viac využívajú na poskytovanie logistickej podpory. Ide o dôležitú úlohu, keďže posilňujú životne dôležité a relatívne krehké cestné a železničné spojenie Krymského mosta spájajúceho Krym s Ruskom,“ uvádza sa v správe britskej vojenskej rozviedky.Zdroj: SITA.sk - Veľká výsadková loď Novočerkassk je v poradí treťou zničenou, Rusko ich má k dispozícii ešte desať © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Izraelskí vojaci zatkli 21 Palestínčanov na západnom brehu Jordánu, údajne pomáhali financovať Hamas (video)
<< predchádzajúci článok
ÚVO je podľa odborníka silný a vplyvný, rekonštrukcia či jeho úplná eliminácia by narazila na silný odpor