Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

24. januára 2019

Venezuelská generalita ostáva verná Madurovi a vyzýva na dialógNa snímke venezuelský prezident Nicolás Maduro.Zdieľať
Na snímke venezuelský prezident Nicolás Maduro. Foto: TASR/AP
Caracas 24. januára (TASR) - Vrchní predstavitelia venezuelskej armády vo štvrtok potvrdili svoju lojalitu prezidentovi Nicolásovi Madurovi po tom, ako obvinili opozičného lídra Juana Guaidóa z pokusu o štátny prevrat a vyzvali na nastolenie dialógu. Informovala o tom agentúra DPA.


"Prebieha pokus o štátny prevrat... proti našej demokracii," vyhlásil počas tlačovej konferencie v prítomnosti generality venezuelský minister obrany Vladimir Padrino. S poukazom na Guaidóa, ktorý sa v stredu vyhlásil za dočasného prezidenta Venezuely, Padrino vyhlásil, že armáda "nikdy neprijme prezidenta, ktorý slúži obskúrnym záujmom, a taktiež sa nikdy nepoddá cudzej mocnosti".

Padrino obvinil Guaidóa tiež z toho, že slúži záujmom Spojených štátov a iných krajín, ktoré sa snažia "šíriť anarchiu a chaos". V tomto kontexte však šéf rezortu obrany upozornil na to, že "občianska vojna nevyrieši problémy krajiny", a vyzval opozíciu na "dialóg", ktorého cieľom by malo byť nájdenie "ústavného riešenia" prebiehajúcej krízy.

Minister na záver svojho vystúpenia dodal, že šéfovia všetkých ôsmych vojenských regiónov stoja naďalej za Madurom.

V posledných dňoch sa po celej Venezuele konali demonštrácie s cieľom dosiahnuť odstúpenie Madura z funkcie. V stredu sa Guaidó vyhlásil za dočasného prezidenta tejto juhoamerickej krajiny.

Jeho legitimitu ako nového venezuelského prezidenta už okrem USA uznali - s výnimkou Mexika - všetky štáty patriace do tzv. limskej skupiny, ktorú tvoria najmä latinskoamerické krajiny. Na stranu Madura sa dosiaľ otvorene postavili Rusko, Mexiko, Bolívia, Turecko a Kuba, ako aj Irán.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
A. Danko bude čeliť ďalšiemu odvolávaniu pre kauzu rigoróznej práce
<< predchádzajúci článok
Smer žiada, aby sa zabránilo úniku informácií z vyšetrovania vraždy

Venezuelská generalita ostáva verná Madurovi a vyzýva na dialóg - diskusné fórum čitateľov