Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

27. decembra 2022

Vianoce u šľachticov: Ako oslavoval Vianoce gróf Andrássy v roku 1864?Výstava je doplnená o zaujímavosti zo života cisárovnej Sissi, ktorá sa narodila na Štedrý deň v roku 1837 a je spätá s rodinou grófa Andrássyho.Zdieľať
Vianoce u šľachticov: Ako oslavoval Vianoce gróf Andrássy v roku 1864?

Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove pripravilo pre svojich návštevníkov výstavu s názvom Vianoce u šľachticov. Návštevníci sa prostredníctvom nej dozvedia o tom, ako oslavovali členovia rodiny grófa Júliusa Andrássyho vianočné sviatky v roku 1864 v trebišovskom kaštieli. Uviedla to pre TASR historička a archeologička múzea Nikola Radová.


"Výstavu sme koncipovali podľa opisu z listov anglickej vychovávateľky Mary Elizabeth Stevens. Píše sa tam, že grófka si dala na Štedrý deň priniesť veľkú borovicu a zdobila ju spolu s komornou a chyžnou. Snažili sme sa stromček aj takto ozdobiť, takže sú tam ruže z ružového papiera, sušené pomaranče i bonbóny," priblížila Radová. Štedrovečernému stolu dominuje hodnotná porcelánová súprava, ktorú si zapožičali z Vihorlatského múzea v Humennom. Pod stromčekom sú aj darčeky, najstarší syn Tivadar dostal písací stôl, dcéra Ilona bábiku s postieľkou a najmladší Július ďalšie hračky.

"Pod stromčekom boli na druhý deň darčeky aj pre služobníctvo. Konkrétne šlo o teplé oblečenie, ktoré vlastnoručne ušila grófka Katinka svojim zamestnancom, ktorí pracovali na trebišovskom panstve," doplnila Radová.

Výstava je doplnená o zaujímavosti zo života cisárovnej Sissi, ktorá sa narodila na Štedrý deň v roku 1837 a je spätá s rodinou grófa Andrássyho. Múzejníci návštevníkom prezradia aj recept na cisárovnine obľúbené florentiner, ktoré si objednávala na cisársky dvor z viedenskej cukrárne Demel. Výstava potrvá v priestoroch trebišovského kaštieľa do 15. januára 2023.

 


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
VIDEO: Múzeum Červený Kameň uvádza počas sviatkov nové predstavenie
<< predchádzajúci článok
Veriaci si 26. decembra pripomínajú sv. Štefana, prvého mučeníka