Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

24. mája 2020

VIDEO: Americká armáda otestovala najsilnejší bojový laser. Dron sa "vyparil" zo záberuVďaka tejto technológii sa zmenia pravidlá vojny na mori.Zdieľať

Americké námorníctvo úspešne otestovalo doteraz najsilnejší bojový laser. Ten je umiestnený na vojnovej lodi USS Portland, ktorá s ním zostrelila dron. Silu lasera armáda nešpecifikovala, podľa odhadov však ide až o 150 kilowattov. Píše o tom CNN.

Americké námorníctvo zverejnilo zábery z testu, na ktorých spomínaná loď zostrelila dron. Vysokoenergetický laser aktivovali priamo z paluby USS Portland. Presnú miesto, kde otestovali zbraň, nezverejnili. „Vďaka testom získavame cenné informácie o používaní laserov, čo sa nám zíde pri vyhodnotení potenciálnych hrozieb," uviedol kapitán lode Karrey Sander.

Dodal, že zásluhou tejto technológie sa zmenia pravidlá vojny na mori. Laser by sa mal v blízkej budúcnosti stať bežnou súčasťou systému americkej protiraketovej obrany. Pri streľbe nevydáva žiadne zvuky. Nepotrebuje muníciu, iba energiu. Pri streľbe nemusia zohľadňovať rýchlosť vetra ani dostrel. Cieľ zasiahne rýchlosťou svetla.

Prvou loďou, na ktorej nainštalovali laser, bola USS Ponce už v roku 2013. Americká armáda začala viac zapájať laser do bojov v roku 2016, keď Islamský štát na niekoľko mesiacov svojim dronmi ovládol oblohu a zastavil ofenzívu irackej armády.

 


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Wikipedia začína bojovať proti „toxickému správaniu“, plánuje zaviesť nové pravidlá
<< predchádzajúci článok
Aj autorov, prekladateľov či redaktorov zasiahne koronakríza. Pomohla by im nulová DPH na knihy

VIDEO: Americká armáda otestovala najsilnejší bojový laser. Dron sa "vyparil" zo záberu - diskusné fórum čitateľov