Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

18. októbra 2019

VIDEO: Do vesmíru prvýkrát vystúpili výlučne ženyAmerické astronautky Jessica Meirová (vľavo) a Christina Kochová pózujú na Medzinárodnej vesmírnej stanici.Zdieľať
Americké astronautky Jessica Meirová (vľavo) a Christina Kochová pózujú na Medzinárodnej vesmírnej stanici. Foto: TASR/AP
 
Washington 18. októbra (TASR) - Astronautky amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) Christina Kochová a Jessica Meirová sa v piatok na obed vydali na výstup z Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) do otvoreného vesmíru.
Ide o prvý výstup do kozmu, na ktorom sa zúčastnia len ženy a ani jeden mužský astronaut. Dvojica astronautiek má počas výstupu opraviť pokazený regulátor napájania umiestnený na vonkajšej strane ISS. Vesmírna prechádzka astronautiek, ktorá má trvať približne päť až šesť hodín, sa začala o 13.38 h SELČ, informuje agentúra AFP.

Potešenie z piatkovej prechádzky astronautiek vyjadrila Kathy Sullivanová, ktorá pred 35 rokmi ako vôbec prvá Američanka vystúpila do vesmíru. Bývalá astronautka je rada, že medzi astronautmi je konečne dostatok žien a sú zároveň vyškolené na to, aby sa mohli vydať na vesmírnu prechádzku.

NASA plánovala vykonať čisto ženskú prechádzku už na jar, nemala vtedy však dostatok skafandrov v strednej veľkosti, aké ženy potrebovali.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
M. Havran sa pozrie na nenaplnené požiadavky VPN
<< predchádzajúci článok
Štátna opera v Banskej Bystrici pripravuje jubilejnú výstavu

VIDEO: Do vesmíru prvýkrát vystúpili výlučne ženy - diskusné fórum čitateľov