Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

28. septembra 2020

Video: Predbehli Hollywood. Film JASKYŇA prináša udalosť, ktorá zasiahla celý svetPríbeh podľa skutočnej udalosti, ktorá zasiahla celý svet, sa odohral pred dvomi rokmi v thajskej oblasti Tham Luang.Zdieľať
Predbehli Hollywood. Film JASKYŇA prináša udalosť, ktorá zasiahla celý svet

12 chlapcov futbalového tímu a ich tréner ostalo uväznených celých 18 dní v jaskynnom komplexe potom, čo monzúnové dažde zaplavili vchod do jaskyne. Napínavú záchrannú akciu môžete opäť prežiť vo filme JASKYŇA od režiséra Toma Walera už tento štvrtok 1. 10. 2020, keď film vstúpi do slovenských kín.

Na konci júna v roku 2018 tuhla celému svetu krv v žilách. Skupina mladých futbalistov išla osláviť narodeniny do jaskyne, odkiaľ sa už však sami nedostali. Desiatky záchranárov zo všetkých kútov zeme pracovali na ich záchrane. Zapojil sa aj technický vývojár Elon Musk. Žiaľ, jeden zo záchranárov pre akciu položil život. Po osemnástich dňoch sa však podarilo, čo si celý svet prial – všetci chlapci boli z jaskyne zachránení.

Len pár mesiacov po tejto udalosti sa podarilo režisérovi Tomovi Wallerovi zachytiť hrôzu a napätie, ale aj nádej a odvahu, ktorá panovala u záchranárov a verejnosti. „Bolo neuveriteľne náročné vžiť sa do tohto príbehu a natočiť ho. Pri niektorých scénach sme mali skutočný problém, aby sa nám protagonisti nerozplakali a nevzdali to. Nechceli to už znova prežívať,“ popisuje nakrúcanie sám režisér.

Do filmu obsadil režisér okrem hercov niekoľko skutočných účastníkov záchrannej akcie, ktorí tu hrajú samých seba. „Napríklad hlavný záchranár, ktorého vidíte vo filme? Je to Jim Warny, človek, ktorý bol priamo na mieste súčasťou tímu. Teraz sa živí ako elektrikár, takže s herectvom nemá nič spoločné,“ odpovedá na otázku hereckého obsadenia Tom Waller. Ďalej sa vo filme objaví aj farmárka, ktorá venovala svoju kompenzáciu za zničenú úrodu na výdaje spojené so záchranou chlapcov, alebo čínsky inštruktor potápania. 

Chlapci aj ich tréner dostali pred transportom Xanax a ketamínové injekcie, aby boli po dobu celej štvorhodinovej akcie v bezvedomí a neohrozili na ceste dlhej 2,6 km ani seba, ani potápačov, pre ktorých bola situácia úplne neštandardná a bezprecedentná.

Film sa skôr ako na zachraňovaných sústredí na záchranárov ako na skromné, ale statočné postavy v pozadí príbehu, z ktorých sa stali hrdinovia. Snímka je venovaná pamiatke Samana Kunana, príslušníka námorníctva, ktorému pri zásobovacej misii došiel kyslík. Stal sa tak jedinou obeťou tejto záchrannej misie. Jeho pohrebu 14. júla 2018 sa zúčastnila aj thajská kráľovská rodina.

Tom Waller sa narodil v Thajskom Bangkoku, odkiaľ sa presťahoval do Británie, kde absolvoval filmovú školu a prax ako režisér a producent. Za jeho prvý thajsky hovoriaci celovečerný film bol nominovaný Thajskou akadémiou, a to rovno v piatich kategóriách.

So svojím najnovším filmom Jaskyňa (2019) sa mu úspešne podarilo predbehnúť hollywoodsku produkciu, pretože príbeh o záchrane futbalistov z jaskyne Tham Luang v roku 2018 nakrútil ako prvý.


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Speváčka Lucia Gibarti (Hrdza) prichádza so sólovým projektom, debutuje videosinglom Winner
<< predchádzajúci článok
Aké drahé je ZADARMO? Veľmi, presvedčte sa!

Video: Predbehli Hollywood. Film JASKYŇA prináša udalosť, ktorá zasiahla celý svet - diskusné fórum čitateľov