24hod.sk    Zaujímavosti

28. februára 2015

Video: Prvá vlnová sieťová elektráreň na svete zapnutá v AustráliiAko prvá na svete Sieťové elektráreň na morských vlnách bola aktivovaná pri pobreží Západnej Austrálie (WA).Zdieľať
Video: Prvá vlnová sieťová elektráreň na svete zapnutá v Austrálii

 
Po viac ako desiatich rokoch testovania a demonštrácie, Austrálska spoločnosť Carnegie Wave Energy prešla s pilotným projektom, ktorý začala dodávať vlnami generovanú elektrinu do miestnej elektrickej siete. Ďalším plus je, že vôbec nekontaminuje odsolenú vodu.
 
"Toto je prvé pole elektrických generátorovna vlnách, pripojených k elektrickej sieti v Austrálii a na celom svete," povedal Ivor Frischknecht, generálny riaditeľ austrálskej agentúry pre obnoviteľnú energiu vo svojom vyhlásení. Agentúra poskytla 13.000.000 dolárov z celkovej ceny projektu 32 miliónov amerických dolárov.

Technológiu spoločnosť pomenovala CETO po gréckej bohyni  mora a táto technológia premieňa vlny oceánu na obnoviteľnú energiu a odsolenú vodu s úplne nulovými emisiami. Spoločnosť tvrdí, že jej systém je odlišný od ostatných zariadení vlnovej energie, pretože pôsobí pod vodou, kde je to bezpečnejšie z dôvodu veľkých búrok, korózii a sú hlavne neviditeľné od brehu.
Bóje sú upevnené na čerpacej jednotke osadenej na dne oceánu, sú inštalované do hĺbky 25 a 50 metrov.  Vlny narážajúce do bóje zapínajú pohon čerpadiel, ktoré tlačia morskú voda potrubím pod morským  dnom do pobrežnej vodné elektrárne. Tu vysokotlaková voda poháňa turbínu a vyrába elektrinu.
"Vysokotlakové vody možno tiež použiť pre napájanie reverznej osmózy odsoľovacieho zariadenia a môžu tak nahradiť alebo aspoň znížiť závislosťna elektricky poháňaných čerpadlách tvoriacich emisie skleníkových plynov. " Uvádza spoločnosť na svojich internetových stránkach.

Video: Prvá vlnová sieťová elektráreň na svete zapnutá v Austrálii
 
Ako SophieVorath povedal pre Renew Economy,  "projekt bude predávať energiu austrálskemu ministerstvu obrany a dodávať ju na najväčšiu austrálsku námornú základňu, HMAS Stirling, ktorá je umiestnená na Garden Island. Čoskoro bude tiež predávať pitnú vodu na základňu, akonáhle bude Carnegieho odsoľovač je plne integrovaný do projektu ".
Zatiaľ iba dve z troch bójí projektu boli nainštalované. Môžete si pozrieť zrýchlene inštaláciu druhej bóje, aj keď vás vopred varujeme, sprievodná hudba môže vyvolať závraty."Počas testovacej fázy, prvá 240kW výkon CETO 5 vlnová jednotka bola úspešne v prevádzke viac ako 2000 hodín," povedal Frischknecht vo vyhlásení. Od väčších jednotiek spoločnosti CETO 6, ktoré sú už vyvinuté, sa očakáva, že budú mať  štyrikrát väčšie kapacity výroby elektriny. Generálny riaditeľ Carnegie,  Michael Ottaviano povedal , že projekt by mohol otvoriť cestu k oveľa väčšej verzii elektrárne schopnej napájať mestá.
"Teraz jedinou výzvouje rozsah a cena," povedal. "Potrebujeme vybudovať väčšie technológie, potrebujeme aby boli naše projekty väčšie, pretože to je to, čo vám umožní znížiť náklady."
"Naše vlnové zdroje v západnej Austrálii sú najlepšie na svete a teoreticky, potenciál, ktorý narážana naše pobrežie každý deň by mohol poháňať štát 10 krát viac," povedal Ottaviano pre ABC News.


   Tlač    Pošli

Prečítajte si tiež


https://www.24hod.sk/video-prva-vlnova-sietova-elektraren-na-svete-zapnuta-v-australii-cl342709.html