Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

28. februára 2015

Video: Prvá vlnová sieťová elektráreň na svete zapnutá v AustráliiAko prvá na svete Sieťové elektráreň na morských vlnách bola aktivovaná pri pobreží Západnej Austrálie (WA).Zdieľať
Video: Prvá vlnová sieťová elektráreň na svete zapnutá v Austrálii

 
Po viac ako desiatich rokoch testovania a demonštrácie, Austrálska spoločnosť Carnegie Wave Energy prešla s pilotným projektom, ktorý začala dodávať vlnami generovanú elektrinu do miestnej elektrickej siete. Ďalším plus je, že vôbec nekontaminuje odsolenú vodu.
 
"Toto je prvé pole elektrických generátorovna vlnách, pripojených k elektrickej sieti v Austrálii a na celom svete," povedal Ivor Frischknecht, generálny riaditeľ austrálskej agentúry pre obnoviteľnú energiu vo svojom vyhlásení. Agentúra poskytla 13.000.000 dolárov z celkovej ceny projektu 32 miliónov amerických dolárov.

Technológiu spoločnosť pomenovala CETO po gréckej bohyni  mora a táto technológia premieňa vlny oceánu na obnoviteľnú energiu a odsolenú vodu s úplne nulovými emisiami. Spoločnosť tvrdí, že jej systém je odlišný od ostatných zariadení vlnovej energie, pretože pôsobí pod vodou, kde je to bezpečnejšie z dôvodu veľkých búrok, korózii a sú hlavne neviditeľné od brehu.
Bóje sú upevnené na čerpacej jednotke osadenej na dne oceánu, sú inštalované do hĺbky 25 a 50 metrov.  Vlny narážajúce do bóje zapínajú pohon čerpadiel, ktoré tlačia morskú voda potrubím pod morským  dnom do pobrežnej vodné elektrárne. Tu vysokotlaková voda poháňa turbínu a vyrába elektrinu.
"Vysokotlakové vody možno tiež použiť pre napájanie reverznej osmózy odsoľovacieho zariadenia a môžu tak nahradiť alebo aspoň znížiť závislosťna elektricky poháňaných čerpadlách tvoriacich emisie skleníkových plynov. " Uvádza spoločnosť na svojich internetových stránkach.

Video: Prvá vlnová sieťová elektráreň na svete zapnutá v Austrálii
 
Ako SophieVorath povedal pre Renew Economy,  "projekt bude predávať energiu austrálskemu ministerstvu obrany a dodávať ju na najväčšiu austrálsku námornú základňu, HMAS Stirling, ktorá je umiestnená na Garden Island. Čoskoro bude tiež predávať pitnú vodu na základňu, akonáhle bude Carnegieho odsoľovač je plne integrovaný do projektu ".
Zatiaľ iba dve z troch bójí projektu boli nainštalované. Môžete si pozrieť zrýchlene inštaláciu druhej bóje, aj keď vás vopred varujeme, sprievodná hudba môže vyvolať závraty."Počas testovacej fázy, prvá 240kW výkon CETO 5 vlnová jednotka bola úspešne v prevádzke viac ako 2000 hodín," povedal Frischknecht vo vyhlásení. Od väčších jednotiek spoločnosti CETO 6, ktoré sú už vyvinuté, sa očakáva, že budú mať  štyrikrát väčšie kapacity výroby elektriny. Generálny riaditeľ Carnegie,  Michael Ottaviano povedal , že projekt by mohol otvoriť cestu k oveľa väčšej verzii elektrárne schopnej napájať mestá.
"Teraz jedinou výzvouje rozsah a cena," povedal. "Potrebujeme vybudovať väčšie technológie, potrebujeme aby boli naše projekty väčšie, pretože to je to, čo vám umožní znížiť náklady."
"Naše vlnové zdroje v západnej Austrálii sú najlepšie na svete a teoreticky, potenciál, ktorý narážana naše pobrežie každý deň by mohol poháňať štát 10 krát viac," povedal Ottaviano pre ABC News.


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Video: Obraz vytvorený z čajových vreciek Malajzijského čaju „Teh Tarik“ (25. 2. 2015)
 Úžasný startup projekt – elektrina sa vyrába vo vodovodnom potrubí, stačí spláchnuť! (24. 2. 2015)
 Fotograf fotí portréty najpracovitejších psov na svete (23. 2. 2015)
 Foto: Toto sú neskutočne leniví ľudia, je v nich ale kúsok geniality (23. 2. 2015)
 Video: Zásnuby im pripravili cudzí ľudia z INSTAGRAMU (22. 2. 2015)
 Pozrite sa s nami ako vyzerajú školské obedy v jednotlivých krajinách sveta (22. 2. 2015)
 Šikovný vynález: zbiera med priamo do fľiaš a nevyrušuje pri tom včely (21. 2. 2015)
 Dizajnový kúsok: Pohodlie v podobe multifunkčného štipca na bielizeň (6. 2. 2015)
 Pozrite si fotky 30-tich najšťastnejších zvierat na svete (9. 12. 2014)
 Video: Nový 10 ročný "Jimi Hendrix" je slepý a ohromil svojou hrou na gitaru (13. 8. 2014)nasledujúci článok >>
Klobásový festival ponúkol dobré jedlo aj zábavu
<< predchádzajúci článok
Leonard Nimoy smrťou zlomil srdcia, osobnosti ho milovali

Video: Prvá vlnová sieťová elektráreň na svete zapnutá v Austrálii - diskusné fórum čitateľov

Vynijuci vedecky pokrok!28.2. 18:43:05