Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Šport    MS 2010 v JAR

12. júla 2010

Víťazi a porazení šampionátu v JARPopri španielskej futbalovej reprezentácii sa víťazom XIX. majstrovstiev sveta v Juhoafrickej republike stal vrcholný orgán najpopulárnejšieho svetového športu, ...Zdieľať
bez nazvu Foto: SITA/AP

JOHANNESBURG 12. júla (WEBNOVINY, Reuters) - Popri španielskej futbalovej reprezentácii sa víťazom XIX. majstrovstiev sveta v Juhoafrickej republike stal vrcholný orgán najpopulárnejšieho svetového športu, usporiadateľská krajina šampionátu, jej prezident, odbory a výrobcovia vuvuziel.

Medzinárodná futbalová federácia (FIFA) si najmä vďaka predaju vysielacích a marketingových práv finančne výrazne prilepšila, celková suma však bude známa až s odstupom času. Juhoafrická republika bola pre väčšinu sveta pred šampionátom veľkým otáznikom. Skeptici upriamovali pozornosť na vysokú kriminalitu, rasovú diskrimináciu a opatrne sa šuškalo aj o možnej civilizačnej zaostalosti. Krajina však s prehľadom zvládla všetky výzvy súvisiace s usporiadaním prvého futbalového šampionátu na čiernom kontinente. Na úspešnosti turnaja mal veľký podiel prezident JAR Jacob Zuma, ktorý sa prejavil ako výborný hostiteľ a dokázal odsunúť všetky svoje osobné kontroverzie do úzadia. Odborové hnutie dokázalo pre svoje "ovečky" dosiahnuť zvýšenie priemerného platu o deväť percent. Povrávalo sa, že paleta ich metód zahŕňala aj hrozby plošných štrajkov počas MS, výsledný rast sa rovnal dvojnásobku ročnej inflácie. Symbolom majstrovstiev sveta sa stala jednoduchá plastová trúbka vuvuzela, ktorej zvuk dôverne poznajú všetci diváci a hráči a iba málo z nich "stratí" na túto tému pozitívne slovo. Svojská výbava fanúšikov však spravila z jej producentov boháčov, 90% vuvuziel pochádza z Číny. Istá fabrika ich vraj dokázala vyrobiť denne až 250 000.

Všetky mince však majú aj svoj rub, oveľa väčší profit očakávali podnikaví majitelia menších ubytovacích zariadení, kriminálnici a susedné krajiny.

Tisíce Juhoafričanov zhypnotizovaných vidinou príchodu obrovského množstva turistov zrekonštruovali svoje obydlia, vyhnali ceny za ubytovanie do nebies a čakali na výborný zárobok. Do krajiny však prišlo oveľa menej cudzincov, než sa čakalo a mnoho podnikavcov vyšlo naprázdno. Juhoafrická polícia vedomá si negatívneho obrazu krajiny vo svete posilnila hliadky v uliciach a zefektívnila boj proti zločinu. Výsledkom bolo iba minimum prehreškov proti litere zákona, z ktorých väčšinu sa podarilo promptne vyriešiť. Okolité krajiny dúfali, že aj im sa ujde nejaká časť z finančného koláča okolo majstrovstiev sveta v JAR. Predpokladali, že niektoré reprezentácie si rozložia svoje prípravné tábory mimo dejiska turnaja. Dúfali v revitalizáciu vlastného cestovného ruchu. Nič z toho sa však nestalo.

Veľkým otáznikom zostáva ekonomický prínos turnaja pre samotnú Juhoafrickú republiku. Vláda na usporiadanie MS 2010 vynaložila vyše 5 miliárd amerických dolárov. Predstavitelia štátu síce hovoria o masívnom ekonomickou úspechu, jedným dychom ale dodávajú, že "ovocie sa na stôl" dostane až s odstupom času. Nateraz teda nie je možné vyčísliť výhodnosť organizácie jedného z najväčších športových sviatkov. Ministerstvo financií predpokladá zvýšenie medziročného percentuálneho rastu HDP o 0,4 bodu. Pochybnosti sa vynárajú predovšetkým v súvislosti budúceho využitia veľkokapacitných štadiónov a vládou očakávaného nárastu záujmu turistov o krajinu.

SITA

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
F1: Tajomstvo úspechu McLarenu? Tímová harmónia
<< predchádzajúci článok
Trénerom Uruguaja zrejme aj naďalej Tabárez