Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

30. mája 2021

Vláda by mala dostatočne monitorovať epidemickú situáciu aj počas leta, žiadajú vedciIniciatíva Veda pomáha - COVID-19 požiadala vládu, aby zabezpečila počas leta dostatočný monitoring epidemickej situácie na Slovensku a zabránila tak nepozorovanému nástupu ...Zdieľať
cestovanie covid 19 koronavirus 676x451 30.5.2021  - Iniciatíva Veda pomáha - COVID-19 požiadala vládu, aby zabezpečila počas leta dostatočný monitoring epidemickej situácie na Slovensku a zabránila tak nepozorovanému nástupu ďalšej pandemickej vlny.


Vyzvali tiež na efektívne lokálne potlačenie ohnísk a odporučili promptné sekvenovanie vzoriek ľudí, ktorí sa infikovali v zahraničí. Slovensko by tak získalo včasnú informáciu o prichádzajúcich nových variantoch infekcie. V tlačovej správe o tom informoval hovorca iniciatívy Veda pomáha - COVID-19 Richard Kollár.

Podrobný monitoring od susedov


Odporúčame tiež pravidelný podrobný monitoring epidemickej situácie krajín, s ktorými máme silné väzby v pohybe osôb. Sú to naši susedia, Česká republika, Rakúsko, Maďarsko, Poľsko a najmä Ukrajina, ale aj Srbsko, Veľká Británia, Írsko a Nemecko, či obľúbené dovolenkové destinácie – Chorvátsko, Grécko, Taliansko, Turecko, Španielsko, Maldivy a Egypt,“ uviedla iniciatíva s tým, že práve rýchla reakcia na zhoršujúcu sa situáciu v zahraničí pomohla pri prvej vlne na jar 2020.

Vedci a odborníci ďalej vyzvali vládu na čo najväčšie zaočkovanie obyvateľov Slovenska čo najbližšie k ich bydlisku pomocou výjazdových vakcinačných tímov a v čase, ktorý si občania sami vyberú.

Keďže mnohí dôverujú predovšetkým svojim obvodným lekárom, ktorí najlepšie vedia posúdiť ich zdravotný stav, odporúčame zaviesť možnosť sa očkovať priamo v ich ambulanciách,“ pokračovali. Pripomenuli aj dôležitosť štátnej očkovacej kampane, ktorá by počas leta nemala poľaviť.

Nákup antivirotík


Zároveň žiadame vládu, aby v prípade, že sa schvália účinné antivirotické liečivá, zabezpečila v predstihu ich nákup. Veríme, že sa Slovensku podarí odvrátiť hrozbu ďalšej silnej pandemickej vlny a v septembri budú môcť všetci žiaci a študenti nastúpiť prezenčne do škôl, v nemocniciach bude pre všetkých plne dostupná zdravotná starostlivosť a naši umelci a podnikatelia nám budú môcť poskytovať v plnom rozsahu svoje umenie a služby,“ dodala iniciatíva Veda pomáha.

Iniciatíva tiež pripravila Letné pandemické desatoro, ktoré pre verejnosť počas nadchádzajúceho leta. V ňom vedci zdôrazňujú dôležitosť zaočkovania sa a snahu presvedčiť príbuzných, priateľov a známych dať sa zaočkovať. Vedci tiež odporúčajú tráviť dovolenku na Slovensku a podporiť tak domácu ekonomiku a kultúru.

Cestovanie pre zaočkovaných


Do zahraničia cestujte, pokiaľ je to možné, iba zaočkovaní, keďže cestovanie zvyšuje riziko nákazy. Ak už cestujete, tak radšej iba do zelených krajín. Vyhnite sa výletným lodiam, plným rezortom s množstvami ľudí, pred leteckou dopravou uprednostnite cestu autom,“ vyzvali vedci.

Podľa desatora by ľudia mali chodiť na spoločenské udalosti ako svadby, oslavy, festivaly, športové podujatia alebo diskotéky len zaočkovaní. Stretávať by sa mali radšej vonku ako vnútri.

Ak ste z nejakého dôvodu nezaočkovaní, správajte sa obozretne (ruky-odstup-rúška-vetranie), aby ste sa vyhli infekcii a nešírili ju,“ uzavrela odporúčania iniciatíva.


Zdroj: Webnoviny.sk - Vláda by mala dostatočne monitorovať epidemickú situáciu aj počas leta, žiadajú vedci © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Most cez potok Čierna voda za obcou Stretava bude uzatvorený pre nákladnú dopravu
<< predchádzajúci článok
ŠÚKL eviduje 5109 hlásených podozrení na nežiaduce účinky vakcín

Vláda by mala dostatočne monitorovať epidemickú situáciu aj počas leta, žiadajú vedci - diskusné fórum čitateľov