Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

30. mája 2021

ŠÚKL eviduje 5109 hlásených podozrení na nežiaduce účinky vakcínCelkovo bolo na Slovensku k piatku podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) prvou dávkou zaočkovaných 1.677.653 osôb, druhou dávkou 791.605 osôb.Zdieľať
ŠÚKL eviduje 5109 hlásených podozrení na nežiaduce účinky vakcín

V súvislosti s očkovaním proti novému koronavírusu Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) k strede (26. 5.) eviduje 5109 hlásených podozrení na nežiaduce účinky. Z celkového počtu hlásení je 344 závažných, čo predstavuje 6,7 percenta hlásení. Na svojej stránke to uviedol ŠÚKL.


Medzi najčastejšie hlásené podozrenia na nezávažné nežiaduce účinky patrili bolestivosť, opuch alebo začervenanie v mieste aplikácie, opuch a bolesť lymfatických uzlín v podpazuší, triaška, zimnica, horúčka, pocit na odpadnutie, únava, závrat, bolesť hlavy, svalov, kĺbov, zvýšenie pulzu, slabosť, tráviace ťažkosti, návaly tepla, pásový opar, kožné reakcie (výsyp), svrbenie v mieste aplikácie, nauzea, vracanie, hnačka, tŕpnutie, bolesť alebo tlak na hrudníku, smäd či porucha menštruačného cyklu.

ŠÚKL informoval aj o hlásených podozreniach na závažné nežiaduce účinky. Objavili pretrvávajúce zvýšenie tlaku krvi (zväčša u pacientov liečených na hypertenziu), prekolapsový stav, kolaps, trombózu, alergické reakcie (jedna anafylaktická reakcia), parézu tvárového nervu, zlyhanie očkovania, flebotrombózu, trombózu, pľúcnu embóliu, dočasnú paralýzu, pretrvávajúce zvýšenie tlaku krvi, stratu vedomia, ale napríklad aj epileptický záchvat u pacientov liečených na epilepsiu, erysipel, hyperpyrexiu, flebitídu dolných končatín, pľúcnu embóliu či náhlu cievnu mozgovú príhodu.

K piatku (28. 5.) eviduje štátny ústav spolu tri úmrtia v kauzálnej súvislosti s očkovaním. Z nich pri dvoch prípadoch bol súvis stanovený ako možný. Išlo o vakcíny od konzorcia Pfizer/BioNtech a od spoločnosti Moderna. V jednom prípade bol súvis vyhodnotený ako pravdepodobný, išlo o vakcínu od spoločnosti AstraZeneca.

"Pri iných uzavretých prípadoch vrátane niektorých medializovaných bol súvis vylúčený. Aj ak súvis nebol potvrdený, ale úmrtie bolo štátnemu ústavu nahlásené, hlásenie zasielame spolu s jeho popisom do európskej databázy nežiaducich účinkov," doplnil ústav.

Celkovo bolo na Slovensku k piatku podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) prvou dávkou zaočkovaných 1.677.653 osôb, druhou dávkou 791.605 osôb.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 EMA schválila vakcínu od Pfizer/BioNTech pre deti od 12 do 15 rokov (28. 5. 2021)
 ÚVZ: V ojedinelých prípadoch sa môže infikovať aj zaočkovaná osoba (25. 5. 2021)
 Lengvarský: O očkovaní Sputnikom V sa rozhodne v stredu (25. 5. 2021)
 NCZI vydalo do utorka viac ako 71.000 očkovacích certifikátov (25. 5. 2021)
 Štúdia potvrdila účinnosť dvoch vakcín proti indickému variantu (23. 5. 2021)
 EMA: Vakcína od Pfizeru môže byť skladovaná v chladničkách až mesiac (17. 5. 2021)
 ŠTÚDIA: Po očkovaní prudko klesá počet nakazených a úmrtí na covid (16. 5. 2021)
 WHO: Zaočkovaní ľudia by mali nosiť rúška tam, kde sa vírus šíri (14. 5. 2021)
 ŠÚKL: Vakcína AstraZenecy prináša benefit len pri ľuďoch nad 50 rokov (13. 5. 2021)
 Lengvarský: Slováci si už čoskoro budú môcť z vakcín vyberať, u všeobecného lekára však Pfizer nebude (12. 5. 2021)nasledujúci článok >>
Vláda by mala dostatočne monitorovať epidemickú situáciu aj počas leta, žiadajú vedci
<< predchádzajúci článok
Anglický premiér mal tajnú svadbu vo Westminsterskej katedrále