Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

11. decembra 2023

Vláda poľského premiéra Morawieckeho nezískala dôveru parlamentu, nasleduje TuskVláda poľského premiéra Mateusza Morawieckeho v pondelok nezískala dôveru parlamentu. Končí vláda konzervatívnej strany Po ôsmich rokoch pri moci sa ...Zdieľať
poland_russia_ukraine_war_52687 676x451 11.12.2023 (SITA.sk) - Vláda poľského premiéra Mateusza Morawieckeho v pondelok nezískala dôveru parlamentu.

Končí vláda konzervatívnej strany


Po ôsmich rokoch pri moci sa tak končí vláda jeho konzervatívnej strany Právo a spravodlivosť a otvára sa cesta centristickému kabinetu pod vedením niekdajšieho premiéra a predsedu Európskej rady Donalda Tuska.

Morawieckeho vláda prehrala v dolnej komore parlamentu v pomere hlasov 266 ku 190.

Rozlúčkové prejavy


Hlasovanie bolo kľúčovým krokom v presune moci, ktorý sa začal v pondelok. Odchádzajúci konzervatívni lídri mali v pondelok rozlúčkové prejavy, zatiaľ čo väčšina poslancov sa chystala na hlasovanie, ktoré sa uskutoční neskôr počas dňa, na zvolenie Tuska za premiéra.

Zmena vlády pritom nasleduje dva mesiace po voľbách, v ktorých Poliaci vo veľkom hlasovali za zmenu. Presun moci sa však o niekoľko týždňov oneskoril, keďže prezident sa rozhodol ponechať svojich spojencov v úrade čo najdlhšie.


Zdroj: SITA.sk - Vláda poľského premiéra Morawieckeho nezískala dôveru parlamentu, nasleduje Tusk © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Útočník vo Švajčiarsku zabil dvoch ľudí, motív zatiaľ nie je známy (foto)
<< predchádzajúci článok
Ruské osobné lietadlo bolo nútené núdzovo pristáť, na palube sa nachádzal rádioaktívny materiál