Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

17. novembra 2010

Vláda schválila prísnejšie podmienky proti plagiátorom na VŠPrísnejšie podmienky, ktoré majú eliminovať plagiátorstvo v záverečných a kvalifikačných prácach na vysokých školách, dnes schválila vláda. Návrh novely ...Zdieľať
pisomne maturity Foto: SITAFoto: SITA/Michal BurzaBRATISLAVA 17. novembra (WEBNOVINY) - Prísnejšie podmienky, ktoré majú eliminovať plagiátorstvo v záverečných a kvalifikačných prácach na vysokých školách, dnes schválila vláda. Návrh novely vysokoškolského zákona predložila skupina poslancov Miroslava Beblavého, Martina Poliačika, Petra Osuského a Jany Žitňanskej. V Národnej rade SR ho už zákonodarcovia posunuli do druhého čítania. Podľa návrhu by mal byť zákon účinný od 1. mája 2011, vláda však navrhuje posunúť jeho účinnosť od 1. septembra 2011.

Ak na budúcej schôdzi plénum schváli návrh definitívne, všetci vysokoškoláci a akademici, ktorí odovzdajú svoju záverečnú či kvalifikačnú prácu po dátume účinnosti, musia povinne súhlasiť s jej zverejnením na webe. Súhlas s publikovaním práce má byť podmienkou pripustenia k jej obhajobe. Výnimkou by mali byť len tie habilitačné práce, ktoré vyšli knižne a sú verejne dostupné. Rezort školstva pod vedením Eugena Jurzycu (SDKÚ-DS) chce zabrániť plagiátorstvu. Bakalárske, diplomové, rigorózne, dizertačné i habilitačné práce odovzdané po vstupe novely do účinnosti budú musieť byť na jednotnom webe.

Už dnes musia vysokoškoláci poskytovať kópie prác, za ktoré získajú akademický titul, na zverejnenie do knižníc. Ministerstvo nechce poňať zákon retroaktívne, bude sa teda vzťahovať len na absolventov po účinnosti úpravy. Už dnes musia školy vkladať práce do antiplagiátorského systému, ktorý overuje originalitu diel. Ten zatiaľ nie je verejne prístupný. Rezort hovorí o minimálnej investícii, peniaze vraj bude potrebovať len na konvertovanie prác do formátu, ktorý nemožno z internetu kopírovať.

Opozícia v parlamente podrobila návrh kritike. Podľa Andreja Kolesíka zo Smeru-SD novela poslúži najmä na diskreditáciu verejne známych osôb bulvárnymi novinármi a návrh vníma iba ako prezentáciu navrhovateľov pred médiami. Exminister školstva Ján Mikolaj (SNS) ju označil za málo fundovanú a nedomyslenú.

Výhrady má aj Slovenská rektorská konferencia, nepáči sa jej, že záverečné a kvalifikačné práce budú voľne prístupné na webe. Podľa rektorov mnohé obsahujú originálne výsledky, ktoré by si vyžadovali patentovú ochranu. Niektoré firmy si neprajú zverejnenie údajov, ktoré poskytnú študentovi pre jeho prácu. Publikovanie citlivých údajov by mohlo v krajnom prípade vyvolať až súdne spory. Prezident konferencie Libor Vozár upozorňuje, že v umeleckých odboroch je záverečnou prácou zvyčajne umelecké dielo a jeho zverejnenie môže byť technicky nemožné.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Vláda nesúhlasila, aby bolo pretáčanie tachometrov trestné
<< predchádzajúci článok
Zisk firmy MOL vzrástol aj napriek novej krízovej dani

Vláda schválila prísnejšie podmienky proti plagiátorom na VŠ - diskusné fórum čitateľov