Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

01. júla 2021

Vláda zaostáva za svojimi sľubmi, transparentné výberové konania sa podľa INEKO zatiaľ veľmi nekonaliVláda zatiaľ za svojimi sľubmi v súvislosti s transparentnými výberovými konaniami zaostáva. Myslí si to inštitút INEKO, podľa ktorého spomedzi 21 ...Zdieľať
bp_5490 676x451 1.7.2021 (Webnoviny.sk) - Vláda zatiaľ za svojimi sľubmi v súvislosti s transparentnými výberovými konaniami zaostáva. Myslí si to inštitút INEKO, podľa ktorého spomedzi 21 kontrolovaných organizácií väčšina nezískala ani polovicu z plného počtu bodov. Ako informoval Rastislav Kováčik z inštitútu, až na dve výnimky výbery prebehli bez verejného vypočutia najlepších kandidátov s možnosťou klásť otázky.


Medzi bežné nedostatky patrí podľa inštitútu tiež utajovanie mien členov výberových komisií či dokumentov, ktoré predložili uchádzači, ako aj krátke termíny na prihlasovanie kandidátov.

Bratislavský magistrát s plným počtom bodov


Ako upozorňuje INEKO, príkladom zlej praxe sú najmä výbery šéfov Železníc Slovenskej republiky a Slovenskej pošty, ktoré organizovalo ministerstvo dopravy. Tie v hodnotení dostali minimálny počet bodov. V oboch prípadoch sa neuskutočnilo výberové konanie a minister kandidátov menoval do funkcií priamo.

Naproti tomu príkladom dobrej praxe sú výbery organizované bratislavským magistrátom, ktoré dostali plný počet bodov za zverejňovanie dokumentov o kandidátoch, organizáciu verejného vypočutia a transparentnosť pri hodnotení kandidátov.

Štát by sa mal inšpirovať


Mesto Bratislava dodržuje podľa INEKO pri výberových konaniach štandardizované zásady schválené mestským zastupiteľstvom, čo vedie k plošnému zavedeniu vysoko transparentných výberových konaní do najvyšších pozícií podriadených organizácií a firiem.

Zavedenie podobných štandardov na štátnej úrovni by významne prispelo podľa inštitútu k výberu čo najlepších uchádzačov aj do vedenia štátnych firiem.


Zdroj: Webnoviny.sk - Vláda zaostáva za svojimi sľubmi, transparentné výberové konania sa podľa INEKO zatiaľ veľmi nekonali © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Matovič škodí celej vláde, kritizuje Lehotský a nepáčia sa mu ani útoky na Kolíkovú
<< predchádzajúci článok
Extrémne horúčavy v Kanade a USA zrejme spôsobili úmrtia, zomrelo viac ako 100 ľudí