03. mája 2019
Ilustračná snímka. Foto: TASR/APBratislava 3. mája (TASR) – Rok 2018 bol celosvetovo najhorším rokom z pohľadu násilia páchaného na novinároch. O to dôležitejšie je poukázať na to, že slobodné médiá sú základným kameňom demokracie, dôležitým nástrojom udržania slobodnej, férovej a otvorenej spoločnosti. Vo vyhlásení k piatkovému Svetovému dňu slobody tlače (World Press Freedom Day) to v spoločnom vyhlásení uviedlo Veľvyslanectvo Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska a Veľvyslanectvo Kanady.
Ambasády poukazujú na fakt, že len 13 percent svetovej populácie má prístup k slobodnej tlači.
"Slobodné médiá pritom pomáhajú chrániť ľudské práva a dozerajú na to, aby mocní tohto sveta niesli zodpovednosť za svoje činy,“ upozornili predstavitelia zahraničných zastupiteľstiev na Slovensku. "
Našou víziou je, aby mali novinári všade na svete bezpečnejšie prostredie pre svoju prácu," dodali.
Prispieť má k tomu i iniciatíva Spojeného kráľovstva a Kanady, ktoré v júli 2019 organizujú v Londýne prvú globálnu konferenciu za slobodu médií. "
Toto podujatie spojí viac ako tisíc hostí, vrátane ministrov zahraničia, diplomatickej komunity, medzinárodných agentúr, novinárov, občianskej spoločnosti a akademikov,“ informovali ambasády. Cieľom konferencie je preskúmať výzvy, ktorým médiá čelia, a spôsoby, ako pre novinárov vytvoriť bezpečnejšie prostredie. "
Je dôležité, aby sme konali teraz. Bez slobodných médií zostávame všetci v temnote,“ zdôraznili predstavitelia oboch ambasád.
Tretí májový deň vyhlásila za Svetový deň slobody tlače v roku 1991 Organizácia Spojených národov pre vzdelanie, vedu a kultúru (UNESCO). Tento deň pripomína základné princípy slobody tlače, taktiež slúži ako príležitosť informovať verejnosť o porušovaní práv na slobodu prejavu a ako pripomienka uväznenia alebo smrti mnohých novinárov, ktorí prinášajú ľudom každodenné informácie o dianí vo svete.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR