Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

20. marca 2007

Vnútorná kríza SOZA je prekonanáDňa 15.3.2007 sa uskutočnilo v Bratislave mimoriadne valné zhromaždenie Slovenského ochranného zväzu autorského (SOZA). Hlavným bodom programu bolo vyjadrenie stanoviska valného zhromaždenia k dvom ...Zdieľať
BRATISLAVA 20. marca (WN/PR) - Dňa 15.3.2007 sa uskutočnilo v Bratislave mimoriadne valné zhromaždenie Slovenského ochranného zväzu autorského (SOZA).

Hlavným bodom programu bolo vyjadrenie stanoviska valného zhromaždenia k dvom bodom: k negatívnej medializácii zo strany niektorých členov SOZA ako aj k doterajšiemu smerovaniu a k činnosti orgánov SOZA.
Úvodné prezentácie hudobníkov M. Jakabčica a M. Greksu načrtli dva odlišné pohľady na hlavné body programu. V diskusii svoj názor vyjadrili mnohé skladateľské či textárske osobnosti zo všetkých žánrov hudobného umenia, napr. Miroslav Žbirka, Peter Lipa, Robo Grigorov, Martin Karvaš, z oblasti vážnej hudby Juraj Pospíšil, Anton Popovič, Juraj Hatrík, z oblasti dychovej hudby Jozef Baláž a ďalší.
90% prítomných členov SOZA hlasovalo za názor, že individuálne uplatňovanie členských práv a záujmov prostredníctvom médií s použitím nepravdivých a skreslených informácií poškodzuje záujmy SOZA, pričom nikto nebol proti. Doterajšie smerovanie SOZA a činnosť volených orgánov podporilo v osobitnom hlasovaní 150 zo 163 hlasujúcich členov.
Mimoriadne valné zhromaždenie sa vyjadrilo aj k tomu, že predseda výboru Július Kinček, riaditeľ Ladislav Briestenský a vedúca právneho oddelenia JUDr. Marta Turčániová rezignovali na svoje funkcie, aby tak upozornili na škodlivosť negatívnej medializácie z pohľadu záujmov SOZA. Na podnet Pavla Haberu, Kamila Peteraja i ďalších členov im vyslovilo 93% účastníkov menovaným dôveru a vyzvalo ich, aby sa vrátili do svojich funkcií. Valné zhromaždenie tak prakticky ukončilo dlhotrvajúce polemiky s názormi niektorých členov. SOZA sa vyslovila za kontinuitu.
SOZA – Slovenský ochranný zväz autorský
nezávislé občianske združenie, ktoré kolektívne spravuje majetkové práva 1 611 domácich autorov a vydavateľov hudobných diela
na základe 56 recipročných zmlúv so zahraničnými ochrannými spoločnosťami zastupuje na území Slovenska autorské práva tvorcov hudobných diel z celého sveta
SOZA, Rastislavova 3, 821 08 Bratislava 2, soza@soza.sk
SOZA

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Polícia a záchranári hľadali telo nezvestnej J. Gvuščovej
<< predchádzajúci článok
V trnavskom regióne vznikne združenie automobilových firiem