Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

11. marca 2023

Vo Švajčiarsku dražia kostru tyranosaura, môže sa predať za milóny eurPodľa aukčného katalógu bol skelet s výškou 3,9 metra ocenený na šesť až osem miliónov eur.Zdieľať
Vo Švajčiarsku dražia kostru tyranosaura, môže sa predať za milóny eur

Kostru tyranosaura starú 67 miliónov rokov budú v apríli dražiť vo Švajčiarsku. Pôjde o prvý takýto predaj v Európe, uviedol v sobotu aukčný dom Koller. Kostra nazvaná Trinity sa vydraží 18. apríla v Zürichu. Podľa aukčného katalógu bol skelet s výškou 3,9 metra ocenený na šesť až osem miliónov eur. Christian Link, ktorý má v spoločnosti Koller na starosti prírodovedné pamiatky, však pre AFP povedal, že podľa neho ide o "veľmi nízky odhad".

"Trinity je jedna z najpozoruhodnejších existujúcich kostier tyranosaura; je to dobre zachovaná a skvelo zreštaurovaná fosília", uviedol aukčný dom. Jej predaj bude predstavovať "prvý prípad v Európe a len tretí na svete, keď bude na aukcii ponúknutá kostra celého tyranosaura výnimočnej kvality".

Koller poukázal na štúdiu publikovanú v roku 2021 vo vedeckom časopise Nature, podľa ktorej sa na celom svete dosiaľ našlo len 32 kostier dospelého tyranosaura - jedného z najväčších suchozemských predátorov, aký kedy chodil po Zemi.

Kostru Trinity tvorí kostný materiál z troch exemplárov tyranosaura. Podľa aukčného katalógu boli vykopané v rokoch 2008 až 2013 v súvrstviach Hell Creek a Lance Creek v amerických štátoch Montana a Wyoming.

Tieto lokality sú známe nálezmi dvoch ďalších významných kostier tyranosaura, ktoré sa vydražili - v roku 1997 sa za 8,4 milióna dolárov predala kostra nazvaná Sue a v roku 2020 kostra nazvaná Stan, ktorá v aukčnej sieni Christie's dosiahla svetový rekord 31,8 milióna dolárov.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Skupina Lucie s projektom Lucie v opeře nadchla Bratislavu
<< predchádzajúci článok
Anticenu Zlatá malina nezískala len Blondínka, ale aj samotný usporiadateľ